fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Internet

Łatwiej będzie ścigać firmy wysyłające spam

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Zagraniczne firmy handlujące na odległość będą musiały przestrzegać polskich przepisów antyspamowych
Tak wynika z projektu noweli ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zmiany przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyraźnie przewiduje ona – zgodnie zresztą z unijną dyrektywą 2000/31/WE – że świadczenie usług drogą elektroniczną podlega prawu państwa, na którego terytorium usługodawca ma siedzibę. Firma z siedzibą w Paryżu podlega więc regulacjom francuskim, a przedsiębiorca zarejestrowany w Warszawie – polskim. Wynika to z wprowadzonej przez nowelizację tzw. zasady państwa pochodzenia. Tylko w kilku przypadkach ta ogólna zasada nie będzie działać.
To jednak nie wszystko. Gdy francuska firma będzie wysyłała niezamówione e-maile ze swoją ofertą do potencjalnych klientów nad Wisłą, to ich dopuszczalność będzie już oceniana według polskiego prawa. Ma to znaczenie o tyle, że polskie przepisy antyspamowe mają być zaostrzone (pisaliśmy o tym 17 maja 2007 r. w artykule „Sto tysięcy złotych kary za rozsyłanie spamu”).
Będzie też można kontrolować prowadzenie niektórych rodzajów działalności drogą elektroniczną. Każde państwo członkowskie – w tym Polska – może samo zdecydować, czy np. ograniczyć internetowy handel alkoholem lub lekami. Zakaz musi być jednak uzasadniony ochroną zdrowia, obronności lub bezpieczeństwa publicznego. Projekt podkreśla, że obecnie jest to utrudnione.
Nowością są też dwie wyspecjalizowane komórki. Pierwsza – działająca przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – będzie się zajmować udzielaniem informacji usługobiorcom i usługodawcom o ich prawach i obowiązkach, procedurach reklamacyjnych, naprawianiu szkód w razie sporów. Tutaj też zarówno firmy, jak i konsumenci dostaną informacje o stowarzyszeniach lub organizacjach, w których mogą dostać praktyczną pomoc w razie sporu z nierzetelnym kontrahentem. Potrzebne informacje otrzymamy np. e-mailem.
Druga komórka – działająca w Ministerstwie Gospodarki – ma pośredniczyć w wymianie informacji o usługach elektronicznych z innymi krajami unijnymi. Państwa członkowskie mają się wymieniać danymi o rozstrzygnięciach administracyjnych i sądowych dotyczących świadczeń drogą elektroniczną, praktyk i obyczajów handlowych związanych z e-biznesem itp.
Nowelę ustawy musi jeszcze zaakceptować rząd.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA