fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tenis

Ziemia dla wybranych

AP
Drugi turniej wielkoszlemowy tego roku to znów wielkie wyzwanie dla Rogera Federera, który na razie bezskutecznie stara się wygrać w Paryżu.Tego tytułu nie ma także nowa liderka rankingu światowego Maria Szarapowa, której jednak ubyła największa rywalka, ostatnia mistrzyni Roland Garros – Justine Henin.
Wygrać z Rafaelem Nadalem na kortach ziemnych Rolanda Garrosa to od trzech lat niespełnione marzenie każdego tenisisty. Hiszpan wygrał tam 21 kolejnych meczów i po ostatnim zwycięstwie w turnieju ATP Masters Series w Hamburgu nie musi się obawiać nikogo.
Wygrał wcześniej na mączce w Monte Carlo (jeszcze jeden finał z Federerem), wygrał w Barcelonie, tylko w Rzymie w pierwszej rundzie odpadł po meczu z Juanem Carlosem Ferrero, ale ten przypadek kwituje krótko: — Nie byłem odpowiednio przygotowany.
Rywale, trzeba przyznać, nie poddają się. Roger Federer z sukcesu w Paryżu uczynił jeden z dwóch najważniejszych celów sezonu (drugim są igrzyska). Rozpoczął współpracę z cenionym hiszpańskim trenerem Jose Higuerasem. Podobną drogą poszedł Brytyjczyk Andy Murray, któremu zaczął pomagać inny specjalista od kortów ziemnych Alex Corretja. Półfinał w Hamburgu pokazał, że coraz groźniejszy dla Nadala może być mistrz Australian Open Serb Novak Djoković. Liczą się także twardy Hiszpan David Ferrer i wytrwały Rosjanin Nikołaj Dawydienko. Nie liczy Andy Roddick, którego i tak wyeliminowała kontuzja.
Wszyscy jednak podkreślają, że pokonać 21-letniego mistrza gry na mączce będzie niezmiernie trudno, być może to wciąż kwestia przyszłości.
Po nagłym zakończeniu kariery przez Justine Henin turniej kobiecy stracił żelazną kandydatkę do kolejnego sukcesu. Maria Szarapowa, która przejęła nr 1 na świecie, odniosła w ostatnim turnieju w Rzymie kontuzję łydki.
Otworzyła drogę do zwycięstwa Jelenie Janković. We wcześniejszych turniejach na europejskich kortach ziemnych wygrywały Dinara Safina, Wiera Zwonariowa i Maria Kirilenko.
Mimo wszystko wydaje się, że o osierocony tytuł w Paryżu zagrają tenisistki z wielkiej czwórki: Szarapowa, Janković, Ana Ivanović i Swietłana Kuzniecowa, chociaż niespodzianki nie są wykluczone.
Polski wkład w atrakcje turnieju Rolanda Garrosa będzie może nieduży, ale nie należy tracić nadziei, że zauważalny. Na pewno zagrają Agnieszka Radwańska i Marta Domachowska oraz debel Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski.
Eurosport: Turniej wielkoszlemowy na kortach Rolanda Garrosa codziennie od niedzieli 25 maja, godz. 11.00 i 17.30
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA