fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rozmaitości

W Petersburgu zniknie część sowieckich nazw ulic

Sankt Petersburg
Pixabay
Władze Sankt Petersburga planują zmianę patronów niektórych ulic. Z planu miasta znikną sowieckie nazwy, a powrócą przedrewolucyjne
Wiadomo, że ulice od 1. do 10. Sowieckiej odzyskają starą nazwę Alei Bożonarodzeniowych. W związku z planami władz Petersburga zmieni się adres Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej z 5. Sowieckiej na 5. Bożonarodzeniową. Nie podano kiedy nastąpi zmiana, ale pomysł zaakceptowali lokalni deputowani i poparł go gubernator Gieorgij Połtawczenko.
Bulwar Swierdłowski, nazwany na cześć Jakowa Swierdłowa - bolszewickiego kata rodziny carskiej - zmieni nazwę na Poljustrowski. Natomiast ulica Wosstania (Powstania) odzyska nazwę Znamienskiej (Sztandarów).
Zmiana patronów ulic w Sankt Petersburgu z radzieckich na historyczne - carskie, to jedna z niewielu w Rosji akcji usuwania z przestrzeni publicznej symboli Związku Radzieckiego. Na początku lat 90. XX wieku, po rozpadzie ZSRR, Rosjanie demontowali pomniki radzieckich aparatczyków i przywracali ulicom historyczne nazwy. Proces ten został zatrzymany wraz z dojściem do władzy Władimira Putina. Sondaże opinii publicznej prowadzone w tym roku przez różne pracownie wskazują na rosnący wśród Rosjan sentyment do czasów radzieckich.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA