fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

W wydziałach wieczystoksięgowych nie zawsze obowiązują formularze

Jeśli występujemy o wpis do księgi wieczystej, to musimy korzystać z urzędowego wzoru druku jedynie w tych sądach, które prowadzą księgi elektroniczne
Czy firma występująca o wpis do księgi wieczystej musi skorzystać z urzędowego formularza? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
To zależy od tego, który sąd prowadzi księgę. Faktem jest, że z kodeksu postępowania cywilnego – czyli ustawy regulującej procedurę wpisu – wynika, iż wniosek o wpis składa się na urzędowym formularzu.
Jednak ustawa, która ten przepis wprowadziła, zastrzega, że zaczyna on obowiązywać z dniem wejścia w życie systemu informatycznego zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych. O tym z kolei decyduje minister sprawiedliwości. Decyzję taką podjął już kilka lat temu.
W jednym ze swoich rozporządzeń postanowił, że „wprowadza się system informatyczny zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych”. Mogłoby się zatem wydawać, że formularze stały się obowiązkowe. Nic bardziej mylnego. Ten sam minister wydał bowiem rozporządzenie o formularzach obowiązujących w sądach wieczystoksięgowych. Na samym jego początku stwierdza, że obowiązują one jedynie w sądach prowadzących księgi wieczyste w systemie informatycznym. A systemami takimi nie mogą się jeszcze pochwalić wszystkie sądy wieczystoksięgowe w Polsce. Fakt, przybywa ich stopniowo, ale cały czas wiele sądów pracuje jeszcze w systemie tradycyjnym, papierowym (np. Sąd Rejonowy w Garwolinie).
O tym, które z nich mogą się poszczycić takimi nowoczesnymi rozwiązaniami, przesądza zresztą kolejne ministerialne rozporządzenie. Należy więc przyjąć, że urzędowe formularze obowiązują jedynie w sądach prowadzących elektroniczne księgi wieczyste. W pozostałych wniosek o wpis do księgi wolno złożyć nawet na zwykłej kartce papieru. Ważne jest tylko to, żeby napisać na niej wszystkie wymagane przez prawo dane. Nie można też zapomnieć o opłaceniu wniosku. Wpisanie do księgi własności lub użytkowania wieczystego kosztuje np. 200 zł.
Podstawa prawna: art. 6262 kodeksu postępowania cywilnego w zw. z art. 8 ustawy go zmieniającej (DzU z 2001 nr 63, poz. 635) oraz trzy rozporządzenia ministra sprawiedliwości (DzU z 2003 r. nr 156, poz. 1527, DzU z 2003 r. nr 162 poz. 1575 i DzU z 2006 r. nr 49, poz. 353)
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA