fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Wyniki Grupy Azoty po III kwartale 2015 r.

Po trzech kwartałach 2015 r. Grupa Azoty zanotowała wzrost przychodów o 2 proc., do 7,52 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W tym samym czasie zysk netto podwoił się, sięgając 539,7 mln zł.

W samym III kwartale porównywalna sprzedaż chemicznej grupy skoczyła w górę o 6 proc., do 2,4 mld zł, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z kolei porównywalny zysk netto poprawił się kilkakrotnie – z 9,15 mln zł do 82 mln zł.

Wyniki sprzedaży produktów Grupy Azoty w III kwartale były determinowane przede wszystkim sytuacją rynkową w segmentach: nawozy, chemia i tworzywa. Poziom przychodów ze sprzedaży w segmencie nawozowym wzrósł o 21 proc. W pozostałych kluczowych segmentach odnotowano spadek poziomu przychodów: w segmencie tworzywa o 22 proc. oraz chemia o 11 proc.

Zarząd Azotów podkreśla, że zainicjowany na początku października rosnący trend ceny mocznika utrzymuje się nadal. Na wzrost ceny wpływ ma zamówienie rządowe z Indii, a w regionie Morza Czarnego zatrzymanie instalacji mocznika w Rumunii. Ten stan rzeczy może się utrzymać co najmniej w listopadzie. Zarząd spodziewa się ponadto poprawy popytu na nawozy w kraju w IV kwartale w związku z rozpoczętymi wypłatami dopłat bezpośrednich dla rolników. Czynnikiem ograniczającym popyt może być wstrzymywanie się rolników ze sprzedażą ziarna.

Zarząd zaznacza jednocześnie, że na większości światowych rynków DAP-u utrzymuje się słabe zapotrzebowanie, co wpływa na cenę. Producenci wyprzedzają się w obniżkach celem ulokowania wolumenu z bieżącej produkcji. Sytuacja taka może potrwać do końca roku. Pozytywnym czynnikiem jest niski poziom zapasów DAP w Chinach.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA