fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Trwa modernizacja i wzmacnianie jądrowych arsenałów

RS-12M1 Topol-M – rosyjski rakietowy pocisk balistyczny dalekiego zasięgu
123rf.com
Mimo powszechnych oczekiwań redukcji zapasów broni jądrowej państwa, które mają w swoich arsenałach głowice nuklearne, nadal rozwijają nowe systemy i modernizują istniejące – informuje w najnowszym, tegorocznym raporcie Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).

Na początku 2014 roku, podaje Instytut, dziewięć państw posiadających nuklearną broń masowego rażenia, dysponowało 15, 8 tys. głowic., z czego 4,3 tys. znajdowało się w przydziałach wojskowych jednostek operacyjnych. 1800 głowic było w stanie gotowości do bojowego użycia.

- Mimo, iż łączna liczba głowic jądrowych na świecie spada, głównie za sprawą wycofywania starszych systemów przez USA i Rosję, to redukcja arsenałów następuje w wolniejszym tempie niż jeszcze 10 lat temu – ocenia raport SIPRI.

Równocześnie największe jądrowe mocarstwa Ameryka i Rosja kontynuują kosztowne, zaplanowane na dużą skalę , długofalowe programy rozwoju nowych systemów i modernizacji istniejącego uzbrojenia nuklearnego – zwraca uwagę Shannon Kile starszy analityk SIPRI.

Swoje zasoby broni jądrowej przebudowują, unowocześniają i rozwijają także pozostali posiadacze skromniejszych, nuklearnych, arsenałów tacy jak Chiny, Indie czy Pakistan. Według sztokholmskich badaczy i analityków zaawansowane są również prace rozwojowe związane z bronią jądrową w Korei Północnej, ale ich postęp trudno ocenić ze względu na ograniczony dostęp do informacji nt. programów zbrojeniowych w tym kraju.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA