fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Balamara zwiększa szacunki zasobów węgla w Nowej Rudzie

Bloomberg
O 270 proc. wzrosły szacowane zasoby złoża węgla koksowego w projekcie Nowa Ruda – poinformowała Balamara Resources. Australijski inwestor chce w Polsce budować kopalnie.
Szacowane zasoby węgla obliczone zostały przez międzynarodowych konsultantów Salva Resources po zakończeniu wiercenia siedmiu otworów na koncesji należącej do Balamara Resources. Zasoby te sięgają łącznie 86,5 mln ton. Oznacza to wzrost o 270 proc. w porównaniu do szacunków z kwietnia 2014 r. Jak podaje spółka, zgodnie z międzynarodową klasyfikacją zasoby tzw. wymierzone i wykazane (measured and indicated) sięgają 30,5 mln ton, natomiast przewidywane (inferred) wynoszą 56 mln ton. Aktualnie inwestor jest na etapie tworzenia wstępnego studium wykonalności projektu. Przekonuje, że prace są bardzo zaawansowane i zostaną ukończone do końca czerwca 2015.
Obecnie prym w produkcji węgla koksowego w Polsce wiedzie Jastrzębska Spółka Węglowa. Wydobywa ona rocznie około 10 mln ton tego surowca i jest największym jego producentem w Unii Europejskiej.
Projekt węglowy Nowa Ruda jest jednym z trzech realizowanych przez Balamara w Polsce. Oprócz tej lokalizacji w okolicach Wałbrzycha, spółka analizuje też złoża węgla w okolicach Katowic (projekt Mariola) oraz Lublina (projekt Sawin).
- Razem z ogłoszonym w marcu wstępnym studium wykonalności dla projektu Mariola i studium dla projektu Sawin, który ma zostać ogłoszony wkrótce, mamy już trzy zaawansowane projekty węglowe. To pokazuje, jak znakomite możliwości sprzedażowe będzie miała nasza spółka – podkreśla Mike Ralston, dyrektor zarządzający Balamara Resources. – Jeśli do tych wysokiej jakości aktywów dodamy dobrą lokalizację, niskie koszty eksploatacji, wykwalifikowaną kadrę pracowników górnictwa podziemnego, a także dobrze rozbudowaną infrastrukturę, w tym linie kolejowe na wszystkich trzech koncesjach, to stwarza szansę, by Balamara stała się kolejnym znaczącym producentem węgla w Europie – dodaje Ralston.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA