fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Banki zwijają biznesy

Bloomberg
Zachodnie banki zmieniają swoje strategie rozwoju w Rosji i na Ukrainie. Większość jest wynikami rozczarowania i nie widzi perspektyw dla tych rynków.

Agencja Standard&Poor's opublikowała analizę rynku bankowego Rosji i Ukrainy, pod kątem zachowania a nich banków zagranicznych.

„Rosyjski sektor bankowy ma trudności związane ze spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego od początku 2014 r. Prognozujemy niskie tempo rozwoju także w najbliższych latach: wzrost PKB o średnio 0,5 proc. w latach 2015-2018. Oczekujemy dalszego zmniejszenia działalności banku z Europy zachodniej i innych stron świata na terenie Rosji" - cytuje S&P gazeta Kommersant.

Podobnie ma być też na Ukrainie, gdzie proces wycofywania się zachodnich banków już trwa. Z kraju wycofały się Commerzbank, Erste Bank i Swedbank ? 2012–2013 roku. Natomiast UniCredit Group i Intesa Sanpaolo Group już ogłosiły, że sprzedadzą swoje spółki-córki na Ukrainie.

Biznes w Rosji ogranicza do Moskwy i St. Petersburga skandynawski Nordea Bank. Pozostałe oddziały w innych miasta Rosji zostaną zamknięte. Raiffeisen Bank planuje zmniejszyć sieć swoich oddziałów w Rosji o 20 proc. a na Ukrainie o 30 proc..

„Rosyjskiej bankowości potrzeba kilkunastu lat do odbudowy wskaźników zysku, jakości aktywów i wartości rynkowej. Dlatego sektor będzie jak w przeszłości tak i teraz zależny od pomocy państwa, udzielanej w firmie zwiększenia kapitału czy poprawy płynności" - podkreśla S&P.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA