fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Szpik ratuje życie

123RF
28 maja przypada Światowy Dzień Raka Krwi. Inicjatywa ta znajduje odzew także w Polsce.

Rak krwi to potoczne określenie nowotworu atakującego system krwionośny, samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Rocznie na świecie chorobę tę diagnozuje się u 917 tys. osób. Na świecie co 35 sekund ktoś dowiaduje się, że cierpi na chorobę nowotworową krwi, w Polsce co godzinę. Atakuje ona ludzi w każdym wieku, kobiety i mężczyzn. W 75 proc. przypadków z pomocą może przyjść obcy człowiek, tzw. bliźniak genetyczny, zarejestrowany jako niespokrewniony potencjalny dawca szpiku.

W polskim centralnym rejestrze takich dawców prowadzonym przez Poltransplant zarejestrowanych jest ponad 800 tys. osób, na całym świecie 25 mln. Mimo tych liczb co piąty pacjent nie znajduje bliźniaka genetycznego i nie ma szans na przeszczep szpiku, czyli jedyną terapię umożliwiającą pokonanie tej śmiertelnej choroby.

Prawdopodobieństwo znalezienia bliźniaka genetycznego w najlepszym przypadku wynosi 1 do 20 tys., niekiedy 1 do kilku milionów. Światowy Dzień Raka krwi służy temu, aby jak najwięcej ludzi dostrzegło ten problem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA