fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Daesh

Bojownicy IS wkroczyli do muzeum w Palmirze

Ruiny starożytnej Palmiry
AFP
Przed muzeum w Palmirze pojawili się, w roli strażników, bojownicy Państwa Islamskiego. W samym muzeum zniszczono kilka współczesnych, gipsowych posągów - informuje Mamoun Abdulkarim, przedstawiciel syryjskiego rządu odpowiedzialny za zabytki w tym kraju.

Abdulkarim poinformował, że na górującej nad Palmirą cytadeli pojawiła się flaga Państwa Islamskiego. Przedstawiciel syryjskich władz poinformował, że w samym muzeum zniszczono kilka współczesnych, gipsowych posągów - jak dotąd nie ma informacji o niszczeniu antycznych eksponatów w muzeum. - Mam nadzieję, że bojownicy Państwa Islamskiego nie będą niszczyć zabytków, tak jak robili to w Iraku - podkreślił Abdulkarim.

Syryjski urzędnik poinformował również, że bojownicy IS, po opuszczeniu muzeum pozostawili przed zamkniętym wejściem swoich strażników.

Większość eksponatów z muzeum w Palmirze zostało, przed zajęciem miasta przez IS, przetransportowanych do Damaszku. W muzeum pozostały największe obiekty, takie jak sarkofagi ważące od 3 do 4 ton.

Cytadela i ruiny antycznej Palmiry znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przed wybuchem wojny domowej w Syrii do Palmiry przyjeżdżało 150 tys. turystów rocznie.

Źródło: Al Jazeera
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA