fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Zmiany w procedurze karnej: ważne prywatne opinie biegłych

Fotorzepa, Rafał Guz
Kontradyktoryjny proces może się okazać łaskawszy dla zamożnych oskarżonych, których stać będzie na prywatne opinie biegłych.

Takiego zdania byli uczestnicy konferencji „Biegły w wymiarze sprawiedliwości", która odbyła się na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Im bliżej lipca, tym więcej wątpliwości mają ci, którym przyjdzie stosować zmienione prawo. Na środowym spotkaniu eksperci mówili o rosnącej roli biegłych w nowej formule procesu.

Zgodnie ze znowelizowanym kodeksem postępowania karnego mogą być odczytywane na rozprawie wszelkie dokumenty prywatne, powstałe poza postępowaniem karnym.

– Często po takie opinie będą sięgać te strony, które będą dysponowały znacznymi zasobami finansowymi. Nawet zakładając absolutną rzetelność tych opinii, strona procesowa będzie mogła wprowadzić bocznymi drzwiami dowody opracowane pod określone tezy – zaznaczył prokurator Jerzy Duży z bydgoskiej prokuratury okręgowej.

Ponadto eksperci sądowi do dziś nie doczekali się nowej ustawy. Bez tego mogą szkodzić wymiarowi sprawiedliwości.

– Dziś zarzuca się, że sądy zbyt często zdają się na opinie biegłych – mówi prof. Jacek Izydorczyk. – Kolejny zarzut to zbyt szerokie ekspertyzy, co oznacza, że biegli wypowiadają się w kwestiach, w których nie powinni (np. kwalifikacji prawnej zarzucanego oskarżonemu czynu).

W zreformowaniu zawodu biegłego mogłaby pomóc nowa ustawa. Kolejny jej projekt jest już gotowy, ale wszystko wskazuje na to, że nie uda się jej uchwalić w tej kadencji.

Magdalena Tomaszewska z Uniwersytetu Warszawskiego wskazywała, że opinia biegłego może mieć fundamentalne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Dobrze by było, by o losach wyniku procesu rozstrzygali najwybitniejsi eksperci. Tymczasem dziś niejasny jest status biegłego. Projekt nie rozstrzyga, czy jest nim osoba prowadząca działalność gospodarczą czy wykonująca czynności procesowe. A odpowiedź na to pytanie ma znaczenie dla odpowiedzialności konkretnego eksperta – podkreślała.

Jej zdaniem niezałatwiona pozostaje kwestia weryfikacji ekspertów. Zająć się tym ma specjalna komisja albo wybitny ekspert, choć do dziś nie wiadomo, kto ma nim być.

W ustawie nie ma też żadnego rozstrzygnięcia dotyczącego biegłych prywatnych. W procedurze karnej nie przesądzono też, czy taki prywatny ekspert będzie miał dostęp do akt sprawy, a bez nich jego praca jest niewykonalna. Podobnie sprawa się ma z badaniem dowodów rzeczowych, np. zatrzymanych narkotyków.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA