fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki pompują wyniki dodatkowymi opłatami

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Rekordowo niskie stopy procentowe skłaniają kredytodawców do poszukiwania innych źródeł dochodów. Banki wprowadzają coraz więcej nowych prowizji i opłat.

Przed polskimi bankowcami niełatwe zadanie. Rekordowo niskie stopy procentowe zmuszają bowiem kredytodawców do poszukiwania nowych sposobów poprawiania wyników. Jednym z nich jest zwiększenie roli wyniku prowizyjnego, czyli mówiąc prościej, podwyższanie prowizji i opłat za korzystanie z usług bankowych.

Mniej z odsetek

Wystarczy spojrzeć na liczby. O ile jeszcze rok temu dwie trzecie wyniku z działalności operacyjnej banku pochodziło z odsetek, o tyle na koniec marca 2015 r. było to 60 proc. Powodem tego zjawiska jest październikowy oraz marcowy spadek stóp procentowych, a co za tym idzie, niższe raty kredytów konsumpcyjnych, hipotecznych czy korporacyjnych. Banki są ściskane też z drugiej strony. W tym samym okresie bowiem spadł również ich wynik prowizyjny – z 24 do 23 proc. Rosły za to przychody ze sprzedaży obligacji.

Z drugiej strony niższy koszt pozyskiwania kapitału prowadzi też do obniżania oprocentowania lokat. Dzieje się to jednak z pewnym opó...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA