fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Instalacje w budynku bez pozwolenia na budowę aż do przyłącza

123RF
Na budowę instalacji elektrycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku, a także poza jego obrębem, aż do przyłącza, nie będzie potrzebne pozwolenie ani zgłoszenie.

Taką zmianę wprowadziła do ustawy Prawo budowlane nowelizacja z 20 lutego 2015 r., która zacznie obowiązywać 28 czerwca 2015 r. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 29 ust. 1 pkt 27 budowa instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia. Tym samym inwestor będzie zwolniony z obowiązku wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub dokonania zgłoszenia instalacji wewnątrz budynku (z wyjątkiem instalacji gazowych).

Wątpliwości organów administracji architektoniczno-budowlanej budziła jednak kwestia tych części instalacji wewnętrznych, które wykraczają poza obręb budynku do miejsca połączenia się z przyłączem. Rozwiał je Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, który wydał interpretację w tej sprawie.

- Biorąc pod uwagę fakt, że celem nowych regulacji prawnych jest uproszczenie i skrócenie procedur budowlanych, należy uznać, że części instalacji, które wykraczają poza obręb budynku do miejsca połączenia się z przyłączem, także będą stanowić część instalacji, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 27 Prawa budowlanego. Tym samym z uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę będą zwolnione całe wewnętrzne instalacje elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne i telekomunikacyjne – twierdzi GUNB.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA