fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Więcej Rafale, jeśli Indie kupią je

Dassault Aviation podwoi w ciagu 2-3 lat produkcję myśliwców wielozadaniowych Rafale w razie zawarcia z Indiami umowy o ich sprzedaży - zapowiedział prezes Eric Trappier.

Dassault Aviation podwoi w ciągu 2-3 lat produkcję myśliwców wielozadaniowych Rafale w razie zawarcia z Indiami umowy o ich sprzedaży - zapowiedział prezes Eric Trappier

Francuski producent samolotów wojskowych i dyspozycyjnych prowadzi także rozmowy o sprzedaży myśliwców z kilkoma potencjalnymi klientami, m.in. z Malezją, po zawarciu pierwszych kontraktów eksportowych z Egiptem i Katarem - dodał Trappier na wystawie samolotów dyspozycyjnych EBACE pod Genewą.

W ubiegłym tygodniu Trappier mówił o zwiększeniu produkcji, jeśli podpisze trzeci kontrakt, ale bez podania okresu i wielkości zwiększenia. Teraz firma wytwarza 11 Rafale rocznie.

Zdaniem prezesa, byłoby możliwe dojście do produkowania 2,5 samolotu miesięcznie dla pokrycia przyszłego popytu w eksporcie. Indie zapowiedziały kupno 36 samolotów bezpośrednio od rządu Francji, bo rozmowy z Dassault o większym kontrakcie utknęły. Prezes ma nadzieję, że kontrakt między obu rządami zostanie sfinalizowany w tym roku.

Trappier powiedział też, że w największej w Europie francuskiej firmie elektroniki wojskowej Thales nastąpił okres uspokojenia, po kolejnych zmianach personalnych. W ubiegłym tygodniu Thales potwierdził na stanowisku szefa rady administracyjnej i prezesa Patrice Caine pełniącego dotąd obowiązki, bo dawny prezes grupy usług komunalnych EDF, Henri Proglio odmówił przyjęcia fotela szefa rady.

Trappier wyjaśnił, że nie ma już planów powrotu do wcześniejszej propozycji rozdzielenia tych stanowisk, co miało uśmierzyć różnice zdań między strategicznymi udziałowcami, Dassault i rządem, kto ma rządzić w Thalesie. Dassault pozostanie długoterminowym udziałowcem tej grupy, ale nie będzie dążyć do uzyskania większościowego pakietu, bo to wymagałoby zawarcia nowego paktu udziałowców. - Im mniej rozmawiamy z rządem, tym więcej dobrego dzieje się w tej sprawie - dodał Trappier.

Dassault ma w Thalesie 25,3 proc. i zawarł pakt z rządem, posiadaczem 26,4 proc.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA