fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka rośnie, ale budżet zagrożony

Nawet 12 mld zł może zabraknąć w kasie państwa, jeśli dochody będą płynęły jak obecnie.
Bloomberg
Nawet 12 mld zł może zabraknąć w kasie państwa, jeśli dochody będą płynęły jak obecnie. Ale gospodarka przyspiesza i może to zwiększyć wpływy z VAT.

Po czterech miesiącach dochody budżetu okazały się niepokojąco niskie. Wynosiły 96 mld zł, czyli tylko o 0,4 proc. więcej niż rok wcześniej, tymczasem plany na ten rok zakładają wzrost dochodów o 4,8 proc. Jeśli w kolejnych miesiącach nie nastąpi zwrot, na koniec roku w kasie państwa może zabraknąć nawet 12 mld zł.

To głównie efekt kiepskich wpływów z podatku VAT, które z wyjątkiem marca są niższe niż rok wcześniej. Po czterech miesiącach w sumie spadły ponad 8 proc. Po części to skutek deflacji. Ale swoją rolę odgrywa też zapewne rosnąca szara strefa i oszustwa podatkowe czy nadwyżka w handlu zagranicznym (eksport rosnący szybciej niż import „zabiera" VAT z budżetu).

W kolejnych miesiącach może być jednak trochę lepiej. Ceny powinny zacząć rosnąć i średnio w całym roku inflacja wynieść ma około zera procent (choć to i tak mniej niż 1,4 proc. założone w budżecie).

Pomóc też może rozkręcająca się gospodarka. W piątek GUS pod...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA