fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Pomysły na biznes wsparte pożyczkami

123rf.com
Sześćset osiem osób prowadzi biznes z pieniędzmi pożyczonymi w ramach programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie". Zawarto z nimi umowy na prawie 36 mln zł.

Nie wszyscy chętni dostali pożyczki, bo od dwóch lat, od kiedy działa program, złożono 1110 wniosków o wsparcie wynoszące 68 mln zł. Ministerstwo pracy przewiduje zasilenie programu jeszcze 27,3 mln zł. To program MPiPS dla studentów ostatnich lat, absolwentów oraz bezrobotnych.

Pożyczka na działalność gospodarczą wynosi obecnie do ponad 81 tys. zł (nie może przekraczać 20-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia). A oprocentowana jest na 0,44 proc. w skali roku. Wysokość oprocentowania to 1/4 stopy redyskonta weksli NBP. Raz ustalone oprocentowanie jest stałe w czasie jej spłaty, które wynosi di siedmiu lat.

Alcatraps: Masz tylko 50 minut – Spiesz się

Rafał Ożóg w ubiegłym roku skończył Turystykę i Rekreację na Uniwersytecie Rzeszowskim i postanowił stworzyć lokal rozrywkowy. Chciał, by było to coś nowatorskiego, a nie powielanie klubów tanecznych, bilardowych czy kręgielni.

Wcześniej kolega, który trochę przypadkowo wziął udział w grze „Escape the room", z wypiekami na twarzy opowiedział mu, że było to niesamowite przeżycie. Gra była zespołowa i polegała na wspólnym rozwiązaniu łamigłówek skojarzeniowych, logicznych itp., powiązanych ze sobą wzajemnie wskazówkami ukrytymi wewnątrz pokoju. Wszystko po to, by się z niego wydostać, a dodatkowym utrudnieniem był odliczający czas zegar. Uwierzył koledze i... postanowił uruchomić taką grę w Rzeszowie.

Zbadał zainteresowanie atrakcją w Polsce i stwierdził, że to właśnie to, czego szukał.

Popularność tej formy rozrywki stosunkowo łatwo wytłumaczyć. Szukanie rozwiązania pod presją czasu zawsze wyzwala adrenalinę. Z kolei miłośnikom horrorów fabuła gry skojarzy się zapewne z kultowym opowiadaniem Edgara Allana Poe „Studnia i wahadło", albo z jeszcze bardziej Kultowym filmem - „Piła"...

Zainteresowani grą na żywo są nie tylko ludzie szukający nietypowego relaksu, ale również poważne firmy i korporacje, dla których stanowi świetną metodę budowy integracji zespołów pracowniczych.

Rafał o programie „Wsparcie w Starcie" dowiedział się z Internetu, gdy szukał form dofinansowania i wsparcia działalności. Własne oszczędności okazały się niewystarczające, po oszacowaniu wydatków złożył więc wniosek o 24 tysiące złotych, by dopiąć kosztorys.

- Formalności było chyba trochę za dużo – stara się być obiektywny. Niemniej pozytywny skutek zwieńczył dzieło i dziś firma „Alcatraps" funkcjonuje i cieszy się w Rzeszowie sporą popularnością.

Kawa na rowerze – wykorzystanie franczyzy

Anna Żeromińska – lat 27 - z Opola, ukończyła kulturoznawstwo i wyruszyła z mężem w podróż po Europie, między innymi po to, by rozejrzeć się za pomysłem na biznes. W tym samym celu „wędrowała" też po Sieci. Efektem tej kwerendy okazała się mobilna kawiarnia rowerowa, oferująca dobrą kawę, świeżo zmieloną i zaparzoną w profesjonalnym, ciśnieniowym ekspresie, zamontowanym na rowerze.

Taka rowerowa kawiarnia jest ekologiczna, nie zanieczyszcza środowiska i może stanąć wszędzie, w parku, na ulicy, placu, osiedlowym skwerze – prawie wszędzie niestety, by być w zgodzie z przepisami, trzeba wcześniej uzyskać stosowne urzędowe zezwolenie.

To pewnie jeden z powodów, dla których kawiarnie takie są w Polsce wciąż jeszcze rzadkością. Jak wiadomo jednak, trudności są po to, by je pokonywać, więc w Poznaniu istnieje już Bike Cafe, z którą to firmą pani Anna podjęła współpracę na zasadzie franczyzy.

Pozostał problem znalezienia pieniędzy na zakup profesjonalnego sprzętu. Uzyskała je z programu „Wsparcie w starcie".

Swoją wymarzoną mobilna kawiarnią Anna Żeromińska dotarła do Kielc - zwykle stacjonuje na Placu Artystów, towarzyszy też imprezom sportowym, kulturalnym, targom... Może być wszędzie, gdzie da się dojechać rowerem.

A inni rowerzyści mają u niej złotówkę zniżki na każdej kawie...

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA