fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ile za dom do wykończenia

240-metrowy dom w stanie deweloperskim jest oferowany na Pradze-Południe w Warszawie za 960 tys. zł
metrohouse
Im dalej od centrum Warszawy, tym budynek jednorodzinny tańszy, bo i tańsze są działki budowlane. Dom wymagający wykończenia można znaleźć już za 250 tys. zł.

– Na rynku jest wiele ofert domów budowanych własnym sumptem przez właścicieli działek. Liczą na większy zysk niż ze sprzedaży gołego terenu – zauważa Michał Niewiński, pośrednik z agencji Mieszkanie24.com. – Takich nieruchomości w ostatnich latach przybywa. Jest to spowodowane słabą sprzedażą działek, zwłaszcza poza Warszawą.

Także Edyta Krakowiak z Warszawskiej Giełdy Lokali i Nieruchomości (WGLiN) mówi o dość dużej ofercie domów do wykończenia. – Stanowią ok. 20 proc. wszystkich. Ich podaż rośnie. Wykończenie domu stanowi duże obciążenie dla inwestora, a poza tym powstają nowe osiedla deweloperskie z takimi domami – wyjaśnia Edyta Krakowiak. – Najwięcej takich domów jest na terenach, które są zabudowywane dopiero od kilku lat.

Ważna cena gruntu

Joanna Lebiedź, właścicielka agencji Lebiedź Nieruchomości, zauważa, że domy na sprzedaż powstają w całej aglomeracji warszawskiej. – Najwięcej jest ich wzdłuż dobrych arterii komunikacyjnych – przy trasach szybkiego ruchu, SKM czy WKD – mówi Joanna Lebiedź. – Im dalej od Warszawy, tym cena za grunt niższa, co ma ogromny wpływ na wycenę całej nieruchomości – podkreśla.

I dodaje, że domy do wykończenia w odległości do 30 km od Warszawy znajdziemy już za 250–290 tys. zł. – Budynki do remontu i domy już wykończone są sprzedawane powyżej 300 tys. zł. Cena za gotowy dom rzadko przekracza 400 tys. zł – zauważa pośredniczka. – Jest to więc alternatywa dla tych, dla których domy na obrzeżach miasta są zbyt drogie.

Także Michał Niewiński zauważa, że najwięcej domów, które najszybciej znajdują nabywców, jest w dobrze skomunikowanych miejscach, np. przy stacjach WKD. – Sprzedaż takich nieruchomości, jeśli cena jest rynkowa, idzie szybko – zapewnia. Za pośrednictwem agencji Mieszkanie24.com kupimy budynki w cenie od 300 tys. zł. – Często wymagają poważnych nakładów finansowych i remontów – nie ukrywa Michał Niewiński.

Do kupienia jest 78-metrowy segment w Kobyłce, wyceniony na 315 tys. zł. Budynek jest w stanie deweloperskim. W Otrębusach na klienta czeka 140-metrowy dom wolnostojący w stanie surowym zamkniętym, za który właściciel chce 330 tys. zł. Cena ofertowa 135-metrowego bliźniaka w Kałuszynie to 420 tys. zł.

– Górnych limitów cen domów pod Warszawą nie ma. Dziś mamy w ofercie domy w cenie ponad 10 mln zł. To luksusowe rezydencje na wielkich działkach, z parkami, stawami, kortami tenisowymi, basenami – mówi Niewiński. W Piasecznie jest do kupienia 600-metrowa willa za 8,5 mln zł. Dom o tej samej powierzchni położony w Wólce Kosowskiej jest wyceniony na 12 mln zł.

W samej Warszawie, jak mówi Maciej Górka, analityk portalu Domiporta.pl, jest oferowanych ponad 350 domów do wykończenia. – Prawie 97 proc. to obiekty wybudowane w latach 2010–2014. Najwięcej ofert, bo 95, znajdziemy w Wawrze – mówi Maciej Górka. – To dzielnica, w której od dłuższego czasu rozwija się budownictwo jednorodzinne. Sprzyjają temu relatywnie tanie grunty, biorąc pod uwagę odległość od centrum miasta – tłumaczy.

Towar luksusowy

Na drugim biegunie są Śródmieście, Wola, Mokotów i Żoliborz, gdzie o oferty domów niezwykle trudno. – To tak luksusowy towar, że praktycznie nie trafia do szerszego obiegu – podkreśla analityk Domiporty.pl. Domy, które trzeba wykończyć, znajdziemy także na Białołęce, Ursynowie, Bielanach i w Ursusie. – Podaż w poszczególnych dzielnicach nie przekracza 35 ofert. Ceny, w zależności od stanu wykończenia i powierzchni działki, są niższe od średniej ceny domów w danej dzielnicy o 15–20 proc. – szacuje analityk Domiporty.pl. Za 140-metrowy wolnostojący dom w Wawrze (działka 400 mkw.) zapłacimy ok. 3650 zł za mkw., podczas gdy średnia stawka w dzielnicy to 5120 zł za mkw.

– Jeżeli przynależny grunt jest na tyle duży, że można wydzielić odrębną działkę na sprzedaż, to zarobione pieniądze wystarczą na wykończenie domu – ocenia Maciej Górka. Analityk radzi, by przed zakupem domu, który stoi pusty od lat, zainwestować w ekspertyzę budowlaną, by wiedzieć, jaki wpływ na jego stan miały zmienne warunki atmosferyczne.

W ocenie Michała Niewińskiego lepiej kupić nowy dom do wykończenia niż starszy do remontu. – Oprócz nowoczesnej infrastruktury mamy większe możliwości aranżacji – tłumaczy pośrednik.

A Edyta Krakowiak zauważa, że ceny domów do wykończenia spadają, tak jak budynków już wykończonych, jednak spadki te są o kilka procent większe. – Wybór domów na obrzeżach miasta i pod Warszawą jest duży. Klienci szukają małych, tanich w utrzymaniu budynków, na osiedlach dobrze skomunikowanych z miastem. Cena domu powinna być porównywalna z ceną dużego lokalu w stolicy. Łatwiej sprzedać dom wykończony, ale jest też grupa klientów, którzy sami wolą to zrobić – mówi.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, a.gawronska@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA