fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kolejowy Bombardier wjedzie na giełdę

spółka
Kanadyjski Bombardier Inc. planuje sprzedać na giełdzie mniejszościowy udział działu taboru szynowego, bo jego bilans kwartalny był lepszy od oczekiwań. Firma zmniejszy produkcję samolotów dyspozycyjnych

Pierwotna oferta publiczna zostanie ogłoszona w IV kwartale 2015 r., akcje będą notowane na giełdzie w Niemczech, gdzie dział ten ma swoją centralę.

Agencja Reutera podała w kwietniu, że Bombardier szuka sposobów pozyskania gotówki dla swego działu Bombardier Transportation, ponieważ firma boryka się z przekroczonym budżetem w dziale lotniczym. W 2001 r. Bombardier kupił od DaimleraChryslera producenta taboru szynowego Adtranz.

Kanadyjczycy uprzedzili jednocześnie o możliwości zmniejszenia produkcji największych samolotów dyspozycyjnych, Global 5000 i Global 6000 z powodu małego popytu. Zysk kwartalny z ich sprzedaży był bez zmiany w I kwartale, ale liczba zamówień zmalała do 19 z 45. Prezes Alain Bellemare stwierdził, że problem znajduje się w samym programie tych maszyn. — Zyskaliśmy znaczącą obecność w Rosji, Chinach, Ameryce Łacińskiej, ale te rynki były słabsze od tego, co chcielibyśmy widzieć — stwierdził. Firma zastanawia się nad wpływem tym zmian na jej załogę.

Dział kolejowy

Bombardier Transportation będzie nadal kontrolowany przez firmę matkę z Montrealu i zaliczany do jej bilansu. — Chcę powiedzieć bardzo jasno: Bombardier Transportation nie jest na sprzedaż. Podoba nam się ta działalność i pozostanie częścią Bombardiera — podkreślił.

Dwie największe w Chinach firmy taboru kolejowego prowadziły z Kanadyjczykami dyskusje o kupnie udziału kontrolnego w tym dziale, ale wszelkie ich oferty wywołałyby sprzeciwy polityczne i zaszkodziły sytuacji finansowej Bombardiera. Firma ta nie wyklucza takiej umowy w przyszłości, ale zwróciła uwagę, że oferta publiczna zapewni jej elastyczność, jeśli zechce uczestniczyć w konsolidacji tego sektora. Zysk netto tego działu zmalał do 100 mln dolarów ze 115 mln rok temu, obroty wzrosły o 1 proc. do 4,4 mld dolarów.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA