fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Startują Warszawskie Spotkania Muzyczne

proMODERN
materiały prasowe
W sobotę rozpoczynają się Warszawskie Spotkania Muzyczne, jedyny festiwal, który umożliwia szybkie przenoszenie się w czasie.

Pierwsze takie Spotkania odbyły się w 1986 roku i od początku miały łączyć muzykę dawną sprzed trzech czy czterech stuleci z tą najnowszą, często komponowaną na zamówienie organizatorów festiwalu.

Tak będzie i w tym roku, podczas obecnej, 29. edycji Warszawskich Spotkań Muzycznych. W trakcie sobotniego inauguracyjnego wieczoru orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Krzysztofa Słowińskiego zaprezentuje cztery nowe, nigdy wcześniej niewykonywane utwory polskich autorów: Sławomira Czarneckiego, Bartosza Kowalskiego, Ignacego Zalewskiego, Macieja Zielińskiego.

Finał – 15 maja – należeć będzie z kolei do rewelacyjnego zespołu proMODERN, który był sensacją tegorocznego rozdania Fryderyków, podczas których zdobył dwie statuetki. Śpiewająca szóstka, tworząca tę grupę, specjalizującą się w utworach współczesnych na Spotkaniach wykona sonety Szekspira ozdobione muzyką przez różnych polskich kompozytorów. Wszystkie te utwory powstały specjalnie dla proMODERN.

Podróż do przeszłości zapewni z kolei chór A Cappella Leopolis ze Lwowa pod dyrekcją Ludmiły Kapustiny, który przyjedzie z muzyką cerkiewną kompozytorów ukraińskich i polskich z przełomu XVII i XVIII w. A specjalizująca się w muzyce dawnej Schola Cantorum Thoruniensis zaśpiewa zaś tym razem religijne utwory chóralne Sławomira Czarneckiego.

Tegoroczna edycja potrwa do 15 maja, zaplanowano siedem koncertów. Wystąpią też dwa świetne zespoły kameralne – zasłużony Kwartet Wilanów oraz młody Atom String Quartet, poruszający się miedzy klasyką a jazzem. Z Poznania do Warszawy przyjedzie Orkiestra Amadeus Agnieszki Duczmal. Koncerty będą odbywać się w różnych miejscach stolicy – w Studiu im. Lutosławskiego, na Zamku Królewskim, w bazylice św. Krzyża czy w kościele ewangelicko-reformowanym przy Al. Solidarności.

Wydarzeniem specjalnym będzie pokaz filmu „Kilka pytań o słyszenie świata" Mai Baczyńskiej. Jest to pierwszy w Polsce pełnometrażowy dokument muzyczny poświęcony młodemu pokoleniu kompozytorów. Wywiady z kompozytorami i wykonawcami zostały uzupełnione o fragmenty ich utworów zarejestrowanych podczas prób i koncertów, filmowe impresje, wizualizacje, a także filmową opowieść z żywą narracją poświęconą codziennemu życiu młodych twórców.

W tym roku wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Bezpłatne wejściówki na koncerty odbywające się w Zamku Królewskim (10 i 15 maja) będą do odbioru w Zamku na pół godziny przed każdym z koncertów.

Szczegółowy program: www.wsm.art.pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA