fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT 2014: Prezenty i pieniądze za szkody trzeba ujawnić w PIT

Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski
Niektóre odszkodowania oraz korzyści w naturze podatnik musi zadeklarować, nawet jeśli nie dostał informacji na druku PIT-11.

Podatnik wypełnia swoje roczne zeznanie najczęściej na podstawie informacji otrzymanych od pracodawcy czy zleceniodawcy. Może się jednak okazać, że powinien wykazać w zeznaniu przychody, które nie są ani wynagrodzeniem za pracę, zlecenie czy dzieło, ani emeryturą czy przychodem z biznesu i nie są udokumentowane.

Jednym z nich jest przychód z używania samochodu służbowego do prywatnych celów. Pracodawca może wyliczyć wartość takiego prywatnego użytku i wyszczególnić go w doręczanym pracownikowi formularzu PIT-11 w polu o takiej samej nazwie (o ile nie zaliczy go do wynagrodzenia za pracę).

Warto przypomnieć, że ryczałtowe opodatkowanie prywatnego użytku aut służbowych obowiązuje dopiero od początku 2015 r., a więc nie odnosi się do rozliczanego właśnie teraz 2014 r.

Jako przychód w naturze należy też traktować otrzymane gadżety promocyjno-reklamowe. Trzeba je zadeklarować, jeśli ich wartość przekracza 200 zł (chyba że rozdaje je pracodawca podatnika – wówczas liczy się każdy prezent). Z takimi prezentami mogą się zetknąć osoby pracujące jako agenci handlowi otrzymujący prezenty od swoich partnerów. Nie zawsze dostają razem z nimi dokument określający ich wartość. Wówczas należy ją samodzielnie zadeklarować na podstawie cen rynkowych, a jeśli nie odprowadzono zaliczek na podatek – uwzględnić to w kalkulacji dopłaty bądź nadpłaty do zwrotu.

Do nietypowych przychodów należą odszkodowania. Tylko niektóre z nich są opodatkowane. Lista tych zwolnionych z podatku dochodowego wymieniona jest w art. 21 ust. 1 ustawy o PIT. Zalicza się do nich np. świadczenia za zniszczenie lub zajęcie nieruchomości (nie zawsze urzędowo nazywane odszkodowaniami). Są one wolne od PIT, gdy grunt wchodzi w skład gospodarstwa, a świadczenie powstało z umowy, ugody lub wyroku sądowego dotyczącego ustanowienia służebności gruntowej, rekultywacji gruntów oraz szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie.

Ostatnio na łamach „Rzeczpospolitej" poruszaliśmy temat opodatkowania odszkodowań od Skarbu Państwa za szkody wywołane działaniem organów państwowych poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W takich sytuacjach zarówno na gruncie CIT, jak i PIT państwo zabiera część takiego odszkodowania w formie podatku. Brzmi to być może absurdalnie, ale wspomniane przepisy art. 21 ust. 1 w kilku miejscach to potwierdzają. Ustawa o PIT zwalnia od podatku jedynie takie odszkodowania (rekompensaty), które nie stanowią ekonomicznego przysporzenia ponad stan majątkowy będący w posiadaniu podatnika przed ich wypłatą.

Nie są wolne od podatku także odszkodowania i odprawy wypłacane przez pracodawcę. Konkretnie chodzi o te, które dotyczą m.in. skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę, a także odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji.

PIT trzeba też zapłacić od odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe.

Dla opisanych odszkodowań czy przychodów w naturze nie przewidziano specjalnie przeznaczonych rubryk w zeznaniach rocznych PIT. Nie znaczy to jednak, że mogą być problemy z ich rozliczeniem. Należy je wpisać do rubryki „inne źródła". W formularzu PIT-37 są to rubryki 59 (dla podatnika) i 90 (dla małżonka). Ten, kto składa PIT-36, wpisuje takie przychody w rubryce 81 (podatnik) i 128 (małżonek).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA