fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Księża w Niemczech tęsknią za seksem

123RF
Z raportu przedstawionego przez Akademię Katolicką w Berlinie wynika, że niemieccy księża są najbardziej sfrustrowani brakiem seksu oraz możliwości założenia rodziny.

Ponad połowa księży przyznaje, że brak kontaktu cielesnego stanowi dla nich szczególne wyzwanie. To samo dotyczy braku więzi emocjonalnych oraz niemożliwość posiadania dzieci. Zgodnie z badaniami socjologicznymi połowa niemieckich księży nie zdecydowałaby się na obranie tej samej drogi życiowej, gdyby miała wybór. Z wymienionych wyżej powodów.

Jedna czwarta nie chce żyć w celibacie. Tak samo liczna grupa twierdzi, że nie jest zdecydowana w ocenie  celibatu. Wynika z tego, że zgodnie z obowiązującym prawem kanonicznym połowa księży w Niemczech nie powinna wykonywać swych obowiązków.Nie są to być może odkrywcze konkluzje w kraju reformacji gdzie katoliccy księża konfrontują się na co dzień z jakże innymi doświadczeniami pastorów protestanckich.

Podstawą do opracowania reportu były badania w których uczestniczyło 8600 duchownych z wszystkich diecezji w tym 4200 księży. Sfinansowano je z pieniędzy prywatnych. Niemieccy hierarchowie nie chcieli mieć z tymi badaniami nic wspólnego. Księża nie mają na ogół żadnych zastrzeżeń pod adresem organizacji życia kościelnego w miejscach gdzie pracują ale wypowiadają się niezwykle krytycznie o swoich zwierzchnikach, strukturze Kościoła i sposobu nim kierowania. Książa również grzeszą ale aż 54 proc. z nich spowiada się zaledwie co najwyżej jeden raz w roku.

W liczących 82 mln mieszkańców Niemczech liczba katolików i protestantów jest mniej więcej taka sama i w obu społecznościach wynosi 25- 26 mln osób. Przy tym, kościoły protestanckie  znacznie bardziej otwarte na problemy współczesnego świata notują więcej wystąpień niż Kościół katolicki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA