fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Bośnia i Hercegowina kolejnym oficjalnym kandydatem do UE?

Mladen Ivanić
Wikimedia Commons, fot. MediaCentar.rs/CC-BY-SA-3.0
BiH już w 2017 roku ma szansę uzyskać status kandydata do Unii Europejskiej. Wszystko będzie zależeć od tego, w jakim tempie władze zaczną wprowadzać wymagane reformy.

Obietnicę tylko dwóch lat oczekiwania na status oficjalnego kandydata dostał w Brukseli Mladen Ivanić, przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny oraz lider Partii Demokratycznego Postępu (PDP). Należy jednak pamiętać o wymaganiach, jakie są stawiane przed każdym z państw członkowskich. Przede wszystkim w zakresie dostosowania ustawodawstwa, funkcjonowania administracji i rynku.

Warto przypomnieć, że 11 marca europosłowie ocenili sytuację wewnętrzną czterech innych państw z regionu Bałkanów oraz ich postęp na drodze do członkostwa w UE.

Czarnogóra, Kosowo, Macedonia i Serbia podlegają cyklicznie kontroli dokonywanej przez Parlament Europejski. Ostatni sprawdzian zaliczyła tylko Czarnogóra. Europosłowie zwrócili jedynie uwagę rządowi w Podgoricy na kulejący system sprawiedliwości w aspekcie jego przejrzystości oraz brak wystarczających przepisów zapewniających swobodę wypowiedzi.

Czarnogóra jest jednocześnie jedynym z wymienionych państw, które systematycznie zamyka kolejne rozdziały negocjacyjne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA