fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Nowy taryfikator mandatów

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Za brak odblasku na ubraniu po zmierzchu policjant wystawi mandat do 100 zł. Nie będzie już pouczeń.

Nad wyższymi mandatami za wykroczenia na drodze Komenda Główna Policji i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracowały od miesięcy. W sobotę weszły w życie. Muszą się z nimi liczyć cykliści, piesi, kierowcy, a nawet miłośnicy quadów. Rozporządzenie ze zmienionym taryfikatorem ukazało się w Dzienniku Ustaw.

Piwo na rowerze

Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości po drodze publicznej, w strefie zamieszkania i ruchu cyklista zapłaci 500 zł. Jeśli będzie w stanie po użyciu, mandat może być niższy – od 300 do 500 zł.

– Taryfikator trzeba było uzupełnić, bo jazda na rowerze pod wpływem alkoholu przestała być przestępstwem, a stała się wykroczeniem – tłumaczy dr Janusz Kamiński, specjalista ds. wykroczeń.

Miłośnicy quadów muszą zadbać o kaski, jeśli nie chcą zapłacić 100 zł.

W zmienionym taryfikatorze znalazł się przepis mówiący, że gdy właściciel pożyczy komuś niesprawne auto, zapłaci od 50 do 200 zł.

 

Z kolei pieszy, który po zmierzchu będzie się poruszał poza terenem zabudowanym bez elementów odblaskowych, dostanie mandat do 100 zł. Do tej pory policja mogła wystawiać grzywny na zasadach ogólnych, tj. od 20 do 500 zł, albo pouczać. Na ponad 23 tys. osób złapanych bez odblasku mandaty dostało ok. 15 tys. Teraz taryfa ulgowa się skończy.

– Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak bardzo ryzykują, lekceważąc ten obowiązek – mówi „Rzeczpospolitej” Andrzej Gąbkowski z radomskiej drogówki.

Uwaga na znaki

Osoby posługujące się cudzą kartą parkingową dostaną mandat 300 zł. Jeśli do tego złamią zakaz wjazdu, mandat wyniesie 550 zł, a gdy zaparkują na tzw. kopercie, w sumie nawet 800 zł.

Za niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania czy ruchu (osiedla, sklepowe parkingi) kierowcy grozi mandat za konkretne wykroczenie plus 200 zł. W sumie jednak kara nie może przekroczyć 500 zł. Jeśli szarżujący na drodze będzie w dodatku nietrzeźwy, mandat wyniesie tyle, ile taryfikator przewiduje za wykroczenie, którego się dopuścił, plus dołożone 300 zł (w sumie nie więcej niż 500 zł). Nowe kary powinni sobie wziąć także do serca kierowcy pojazdów ciężarowych. Jeśli wjadą na drogę, na której obowiązuje zakaz wjazdu dla nich, zapłacą 500 zł.

 

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA