fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Przybywa żyjących na koszt sąsiadów

W Polsce z roku na rok rośnie ogólna kwota przeterminowanego zadłużenia, na którą składają się między innymi zobowiązania lokatorskie
Fotorzepa,/Dominik Pisarek
Ponad 27 mln zł wynoszą przeterminowane długi Polaków wobec wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. W ciągu sześciu miesięcy wzrosły o ponad 8 mln zł.

Tak wynika z danych BIG InfoMonitor. Najwięcej niesolidnych lokatorów mieszka na Lubelszczyźnie, jednak to mieszkańcy województwa mazowieckiego mają największe zadłużenie. W większości przypadków najpierw płaca raty kredytów, potem za media, a następnie dopiero tzw. czynsz.

Mazowsze i Śląsk najbardziej

Z informacji zgromadzonych w bazie BIG InfoMonitor wynika, że najwięcej dłużników, którzy nie płacą za mieszkania jest z województwa lubelskiego, ale na drugim miejscu tego niechlubnego rankingu znajduje się małopolskie.

Dopiero na trzecim miejscu pod względem liczby zadłużonych lokatorów znajduje się mazowieckie. Jednak to mieszkańcy Mazowsza są zadłużeni na najwyższą łączną kwotę. W marcu długi te wyniosły ponad 6,9 mln zł. To niemal dwa razy więcej niż suma zadłużenia lokatorskiego na Śląsku, drugim najbardziej zadłużonym pod tym względem regionie Polski, która wynosi ponad 3,8 mln zł.

Trzecie jest województwo małopolskie, z łączną kwotą długów lokatorskich wynoszącą 3,6 mln zł. Najmniejszy problem z niesolidnymi mieszkańcami jest w Kujawsko-Pomorskiem, w którym jest najniższa zarówno liczba osób niepłacących, jak i najniższa kwota ich zadłużenia.

Najpierw rata, potem czynsz

- Z naszych badań wynika, ze Polacy mają określoną hierarchię regulowania zobowiązań. Najwyżej w niej znajdują się kredyty mieszkaniowe, co oznacza, że to właśnie za nie płacimy w pierwszej kolejności, potwierdzają to także dane zgromadzone w bazach Biura Informacji Kredytowej. Potem regulujemy raty kredytów konsumenckich, rachunki, np. za telefon czy media. Dopiero na samym końcu decydujemy się na opłacenie czynszu czy pozostałych zobowiązań - tłumaczy Mariusz Hildebrand, wiceprezes zarządu BIG InfoMonitor.

Eksperci BIG InfoMonitor wskazują, że taka hierarchia wynika przede wszystkim z umiejętności odzyskiwania zaległych należności. Zarówno instytucje finansowe, które pożyczają nam pieniądze, jak również dostawcy usług masowych, tacy jak operatorzy telefonii, dostawcy gazu czy prądu, potrafią egzekwować zwrot przeterminowanych należności. Oferują także dobra i usługi, które łatwo można odciąć.

- Rośnie skala zadłużenia spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które borykają się z nieterminowymi płatnościami za czynsz. Jak się często okazuje sięgają one po mało skuteczne metody odzyskiwania długów lokatorskich. Warto jednak podkreślić, że wpisanie takiej osoby do Rejestru Dłużników może okazać się tanią i bardzo skuteczną formą windykacji podkreśla Mariusz Hildebrand.

W Polsce z roku na rok rośnie ogólna kwota przeterminowanego zadłużenia, na którą składają się między innymi zobowiązania lokatorskie. Na koniec 2014 r. zaległe zadłużenie Polaków wyniosło 40,94 mld zł. Problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań ma obecnie 2,38 mln osób.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA