fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Grzegorz Schetyna w TVN24 o konflikcie z Rosją, NATO i bezpieczeństwie Polski

Grzegorz Schetyna
Fotorzepa/ Krzysztof Lokaj
Szef MSZ Grzegorz Schetyna przyznał w TVN24, że nie wierzy w otwarty konflikt z Rosją.

Przez Polskę przejeżdża kilka konwojów wojsk USA, które po zakończeniu ćwiczeń w krajach bałtyckich i w Polsce wracają do bazy w niemieckim Vilseck. W poniedziałek wieczorem konwój dotarł do Białegostoku. Czytaj więcej na ten temat.

Szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna mówił w programie "Fakty po Faktach", że przemarsz to "rzeczywiście demonstracja siły". Zwykle jednak - jak przyznał - ten transfer do baz w Niemczech odbywał się inaczej. Schetyna dodał jednak, że Polacy są dumni z tego, iż "są częścią NATO" i że "NATO daje nam gwarancje bezpieczeństwa".

Szef MSZ podkreślił, że rząd stara się, by obecność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego na jego wschodniej flance była jak najmocniejsza. - Wszyscy zajmujemy się tym, żeby Polska była bezpieczna, żebyśmy dali gwarancje bezpieczeństwa Polakom. Nie ma ważniejszej rzeczy w tej trudnej międzynarodowej sytuacji - ocenił szef MSZ.

Pytany o to, czy wierzy w otwarty konflikt z Rosją, Schetyna odpowiedział, że nie wierzy. Dodał jednak: "Nie chcę się uspokajać, bo znam historię". Minister spraw zagranicznych ocenił, że najlepszym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach jest działanie zgodnie z łacińską maksymą: "chcesz pokoju, szykuj się do wojny". - Musimy mieć możliwości finansowe, organizacyjne i militarne takie, by nikt nie pomyślał, by podważyć naszą suwerenność - podkreślił.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA