fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Jakie promocje oferują deweloperzy

Osiedle Lykke na warszawskiej Białołęce
Materiały Inwestora
Wysyp nowych inwestycji oznacza zwiększenie konkurencji. Firmy będą walczyć o klientów promocjami.

Według Jarosława Jędrzyńskiego, analityka portalu RynekPierwotny.pl, wzrost liczby promocyjnych ofert to naturalna sytuacja na początku roku, kiedy to spada popyt na mieszkania. – Także wiosna i Wielkanoc to świetna okazja do uruchomienia promocji – zauważa Jędrzyński. – Wkład własny przy kredytach wzrósł do 10 proc. Firmy, niejako dmuchając na zimne, będą się starały przyciągać klientów specjalnymi ofertami – prognozuje.

Zwraca też uwagę na rosnącą ofertę deweloperską, co oznacza większą konkurencję. – Większość promocji polega na obniżeniu cen o 5–10 proc. Niektóre firmy oferują wyposażenie kuchni, dostosowują ceny do programu „MdM" – mówi Jarosław Jędrzyński.

Ryszard Banacki z firmy Tynkbud1 dodaje, że po okazyjnych cenach najlepsze lokale można kupić na osiedlach, których sprzedaż rusza na początku roku. – Pierwszym klientom deweloperzy proponują także korzystne harmonogramy płatności. W najbliższym czasie ceny mieszkań będą jednak stabilne. Możemy oczywiście liczyć na drobne rabaty – mówi Banacki.

Okazyjne ceny

Janusz Miller z Home Invest prognozuje, że najpopularniejsze promocje będą polegać na czasowym obniżeniu cen części mieszkań. Niektóre firmy będą zachęcać tańszymi komórkami lokatorskimi, niższymi opłatami u notariusza. – W promocji są zwykle oferowane albo wprowadzane do sprzedaży inwestycje, albo ostatnie, gotowe już mieszkania – zauważa Janusz Miller.

Home Invest w promocyjnej cenie – niespełna 4,5 tys. zł za mkw. – oferuje ukończone lokale na osiedlu Miłosna Park. Taniej – za 7,4 tys. zł za mkw. – można też kupić mieszkania w żoliborskiej inwestycji Krasińskiego 58. Promocją są też objęte inwestycje Na Sokratesa i Wola Prestige. Na osiedlach Miłosna Park i Wola Prestige trwa wyprzedaż garaży i komórek lokatorskich. Zniżki wynoszą 20–30 proc.

Tynkbud1 obniża ceny m.in. na osiedlu Wyścigowa 8. Katalogowe stawki wahają się od 7,8 do 8,9 tys. zł za mkw. Trzypokojowe lokale można kupić w promocyjnej cenie niespełna 7,3 tys. zł za mkw., a dwupokojowe – od 7,2 tys. zł.

Promocje przygotował Unidevelopment. Rabaty na mieszkania na białołęckim osiedlu Lykke sięgają 25 tys. zł. W inwestycji Praga Square na Targówku promocyjna cena 1 mkw. lokalu (obejmuje dwa miejsca w garażu) to 5,5 tys. zł. Stawkę można negocjować.

Ewa Przeździecka z Unidevelopment ocenia, że rynek mieszkaniowy osiągnął równowagę pomiędzy popytem i podażą. – Deweloperzy oferujący atrakcyjne mieszkania w dobrych lokalizacjach nie muszą udzielać rabatów i wprowadzać promocji. Firmy są bardziej skłonne do obniżania cen gotowych lokali, chcąc odzyskać kapitał – komentuje Ewa Przeździecka.

Także Michał Witkowski z Atlas Estates ocenia, że sytuacja na rynku mieszkaniowym jest stabilna, a deweloperzy nie mają problemów ze znalezieniem klientów. – Z drugiej strony rosną ceny gruntów i koszty budowy. Firmy są więc mniej elastyczne w negocjacjach. Promocje nie zdarzają się tak często jak dawniej – komentuje Michał Witkowski.

Wykończenie gratis

Atlas Estates w wiosennej promocji – za 849 tys. zł – oferuje 74-metrowe mieszkanie z darmowym wykończeniem i podwójnym miejscem garażowym na osiedlu ConceptHouse Mokotów. Cena została obniżona o 45 tys. zł,

Anna Sitnik z firmy Dolcan (w promocji oferuje mieszkania m.in. w warszawskich inwestycjach Ogrody Ochota I i Kamyk Zielony) zwraca uwagę, że wiosna w branży deweloperskiej to czas targów, na których nie brakuje ciekawych promocji. Wiosną przyspieszają też prace na budowie. – Deweloperzy skoncentrują się na obniżkach cen piwnic czy miejsc postojowych – prognozuje.

J.W. Construction, jak zapowiada Małgorzata Ostrowska z tej firmy, zaproponuje promocje przy wprowadzaniu nowych inwestycji na rynek w tzw. przedsprzedaży. – Kupujący będą mogli liczyć na atrakcyjne ceny w kolejnych etapach Zielonej Doliny na warszawskiej Białołęce, osiedlu Nowe Tysiąclecie w Katowicach oraz Bliskiej Woli w stolicy – zachęca.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA