fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

PKW wraca do początku internetu

Po listopadowym głosowaniu PKW ogłosiła zbiorcze wyniki, ale wciąż nie znamy dokładnych statystyk, np. tych dotyczących głosów nieważnych
Rzeczpospolita/Roman Bosiacki
„Rz” ustaliła: Dokładne wyniki wyborów samorządowych będą przygotowane w oparciu o rozwiązania sprzed 13 lat.

W najbliższych dniach na stronach Państwowej Komisji Wyborczej mają się znaleźć szczegółowe dane statystyczne dotyczące zeszłorocznych wyborów samorządowych. Z deklaracji osób, które je przygotowują, wynika jednak, że będą one podane w dość trudnej do przyswojenia formie.

„Rzeczpospolita" ustaliła, że internetowy serwis ma wyglądać jak ten, który prezentował wyniki wyborów z 2002 r., czyli w czasach, gdy internet raczkował. Na nim bowiem opierają się informatycy PKW.

Zapewnienie ujawnienia nowych informacji znalazło się w piśmie szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego opublikowanym na stronach komisji. To odpowiedź na apel grupy naukowców. W liście otwartym zauważyli, że kilka miesięcy po wyborach na stronach komisji wciąż nie ma „informacji na temat liczby głosów oddanych i liczby głosów nieważnych w poszczególnych okręgach wyborczych". O jakie dane chodzi?

Dobrym odniesieniem jest strona PKW poświęcona wyborom samorządowym z 2010 r. Jest na niej mapa. Po kliknięciu na dane województwo dostajemy informacje, ile głosów oddano w poszczególnych okręgach, ile z nich było nieważnych. Potem można przejść na szczebel powiatu czy gminy.

Na wizualizacji ostatnich wyborów takich danych nie da się sprawdzić. Po kliknięciu w dany region widzimy tylko, ile głosów zebrał dany komitet i jego kandydaci. By stworzyć statystykę głosów nieważnych w danym powiecie lub gminie i porównać ją z tą sprzed czterech lat, trzeba samemu zsumować dane z protokołów ze wszystkich komisji na danym obszarze. Wciąż nie ma wyników z Mazowsza, choć według zapowiedzi miały się pokazać w lutym.

– Prace nad publikacją tych danych toczą się równolegle z przygotowaniami do wyborów prezydenckich – deklaruje w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Mirosław Lech Bogdanowicz z departamentu informatyki w Krajowym Biurze Wyborczym. Przyznaje, że strona będzie mało zaawansowana technicznie.

– Statystyka głosów nieważnych będzie przedstawiona za pomocą tabel, które przygotowujemy w arkuszu kalkulacyjnym. Nie mamy zespołu, który umieściłby te dane na mapie – przyznaje.

Nie wiadomo, co stanie się z mapą, która funkcjonuje teraz (przygotowała ją firma Nabino, która wygrała przetarg na obsługę m.in. wyborów samorządowych). – Nie wiem, jaki jest stan naszych stosunków prawnych z Nabino – mówi Bogdanowicz.

Wyjaśnia to szefowa KBW Beata Tokaj. – Nasi prawnicy przygotowują pozew – informuje „Rzeczpospolitą".

Nie wyklucza, że organy wyborcze będą się domagać zwrotu części wynagrodzenia za niekompletną wizualizację i oprogramowanie, które sprawiło tyle problemów członkom komisji wyborczych.

Wiceprezes Nabino Maciej Cetler przekonuje, że produkt oddany przez jego firmę był kompletny.

– Na mapie opublikowaliśmy wszystkie te dane, którymi Krajowe Biuro Wyborcze dysponowało. Później nie stawiano wobec nas żadnych innych wymagań – mówi i dodaje, że współpraca przy wyborach samorządowych została już zakończona. Autorzy listu do PKW spodziewają się, że mimo kłopotów opinia publiczna dostanie wszystkie dane, które do tej pory prezentowały organy wyborcze.

– One muszą być łatwo dostępne w domenie publicznej, bo wszyscy finansujemy organizację wyborów – przekonuje prof. Janusz Czapiński.

Prof. Antoni Dudek dodaje zaś, że odpowiedź szefa PKW „budzi nadzieję". – Zobaczymy, co zostanie zaprezentowane, ale sędzia Hermeliński zmienił ton odpowiedzi, które otrzymywaliśmy dotychczas – wskazuje politolog.

To odniesienie do wyjaśnień szefowej KBW Beaty Tokaj. Po tym jak na łamach „Rzeczpospolitej" dr hab. Jacek Czaputowicz zaapelował o ujawnienie statystyk, Tokaj przekonywała, że kodeks wyborczy „nie określa (...) zakresu danych, które ma zawierać opracowanie statystyczne i terminu jego publikacji".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA