fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Polska wśród liderów wzrostu

Bloomberg
Nasza gospodarka będzie w tym roku najszybciej rosnącą w Unii i jedną z dwudziestu najszybszych na świecie.

Agencja Bloomberg przeanalizowała tempa rozwoju gospodarek 57 krajów w tym roku. Globalna gospodarka zyska łącznie 3,2 proc. w 2015 r i 3,7 proc. w 2016 r. Na czele listy najszybciej się rozwijających państw tego roku znalazły się Chiny, których PKB wzrośnie o 7 proc.. Na podium najszybciej zyskujących są także Filipiny (+6,3 proc.) i Kenia (+6 proc.), a w pierwszej piątce także Indie (5,5 proc.) i Indonezja (5,4 proc.).

Najwyżej wśród państw Unii agencja oceniła Polskę. Nasza gospodarka zyska w tym roku 3,3 proc. i znalazła się na 17 miejscu. Przed nią tylko kraje Azji, Afryki i Ameryki Płd (Kolumbia) oraz Turcja (3,5 proc. PKB).

Gospodarka USA została oceniona na 3,1 proc. PKB w tym roku, Irlandia na 2,6 proc. (to drugi unijny kraj w pierwszej 20-tce), a Wielka Brytania na 2,6 proc..Natomiast strefa euro zyska jedynie 1,2 proc. PKB, co jest „zasługą" nie radzącej sobie z własną gospodarką Grecji.

Miejsce w rankingu nie oznacza, że kraje z czołówki nie mają kłopotów. Np. Kenia ma bardzo wysokie bezrobocie, a 40 proc. ludności żyje poniżej granicy ubóstwa wynoszącej 1,25 dol. na dzień - podaje Bloomberg.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA