fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynajem

120 milionów złotych na lokale komunalne

Fotorzepa/Marta Bogacz
Już za kilka dni gminy będą mogły składać do Banku Gospodarstwa Krajowego wnioski o wsparcie budowy mieszkań komunalnych i socjalnych.

Do tej pory Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przyznał gminom dotacje o łącznej wartości przeszło pół mld zł. 1 marca rusza kolejny nabór wniosków o dopłaty, a tegoroczna pula środków to ponad 120 mln zł.

- Dzisiaj w Pile oddano do użytkowania 10-tysięczny lokal, który powstał w ramach programu wspierania budownictwa socjalnego i komunalnego. "Jubileuszowy" lokal znajduje się w 32-mieszkaniowym bloku zbudowanym przez Pilskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Całkowity koszt przedsięwzięcia nie przekroczył 4 mln zł, a dopłata wyniosła blisko 1,6 mln zł - poinformowała Anna Czyż, rzecznik prasowy BGK.

Program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego z Funduszu Dopłat wystartował w 2007 r. BGK podkreśla, że jego celem jest wsparcie samorządów w realizacji ustawowego obowiązku zapewnienia lokali najuboższym mieszkańcom.

- Program jest realizowany przez BGK w formie bezzwrotnego finansowania - dotacji - projektów budowlanych lub remontowych oraz kupna lokali bądź budynków. Wysokość wsparcia w zależności od przedsięwzięcia może wynieść od 30 do 50 proc. wartości inwestycji. Program adresowany jest do gmin, związków gminnych, powiatów oraz organizacji pożytku publicznego - mówi Anna Czyż.

BGK podaje, że w wyniku programu powstało już ponad 10 tysięcy lokali socjalnych, komunalnych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, mieszkań chronionych i lokali dla powodzian.

Najwięcej inwestycji realizowanych jest przez gminy na Mazowszu (2 292 lokale), Śląsku (1 830) i Pomorzu Zachodnim (1 823). Najmniej lokali realizowanych jest w województwach opolskim (458), łódzkim (499) i podlaskim (501). Około 8 proc. utworzonych zasobów mieszkaniowych to lokale socjalne, a 23 proc. to mieszkania komunalne.

Z programu najczęściej korzystają gminy. W latach 2007 - 2014 Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał 499 podmiotom dofinansowanie o wartości 535 mln zł, z których utworzono 10 227 lokali komunalnych i socjalnych, a kolejne 5 403 jest w trakcie realizacji.

W terminach 1 -31 marca lub 1 -30 września br. gminy będą mogły składać wnioski do BGK. Na gminy, powiaty i organizacje pożytku publicznego oczekuje ponad 120 mln zł łącznie w obu edycjach programu w 2015 r.

OPINIA

Piotr Lasecki, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego:

- Program wsparcia budownictwa mieszkaniowego dla najuboższych wpisuje się w misję BGK, który jest państwowym bankiem rozwoju dbającym dobrobyt gospodarczy i lepszą jakość życia Polaków. Bank Gospodarstwa Krajowego samodzielnie opracowuje i wdraża rozwiązania, które służą poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i zwiększeniu dostępu Polaków do mieszkań. Działający już Fundusz Mieszkań na Wynajem jest pionierskim projektem na rynku inwestycji w nieruchomości, gdyż wprowadza nowe standardy i jakość obsługi najemców.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA