fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport

Zbudują drogę ekspresową przez Podlasie

Zaczęły się przygotowania do budowy drogi ekspresowej S61
Fotorzepa, Sławomir Mielnik SM Sławomir Mielnik
Zaczęły się przygotowania do budowy drogi ekspresowej S61, która pobiegnie przez Podlasie do granicy z Litwą. Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosił właśnie przetarg na opracowanie tzw. koncepcji programowej trasy od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna. Otwarcie ofert nastąpi w styczniu.

Inwestycja ma być realizowana w systemie „projektuj i buduj". Taki system umożliwia wykonawcy przedsięwzięcia wprowadzanie własnych innowacji, a także zmian do projektu oraz proponowanie innych technologii. Firma budująca trasę będzie mieć wówczas możliwość zastąpienia niektórych rozwiązań projektowych innymi, ale zachowującymi parametry techniczne i jakościowe np. przy zmianie konstrukcji mostu.

Koncepcja programowa dla S61, na którą ogłoszono przetarg, to opracowanie projektowe zawierające wszystkie założenia konieczne do przygotowania projektu budowlanego. Zawiera m.in.: przebieg drogi, liczbę węzłów, konstrukcję obiektów drogowych i inżynierskich. Ponadto rozwiązania dróg obsługujących tereny sąsiednie, odwodnienie oraz wszystkie założenia pozwalające sporządzić kosztorys robót. W rezultacie koncepcja jednoznacznie opisze jak ma wyglądać przyszła droga. Na jej podstawie firma budująca trasę przygotuje dokumentację niezbędną do złożenia wniosku o zezwolenie na realizacje inwestycji drogowej. Trasa S61 będzie biegła od Ostrowi Mazowieckiej przez Łomżę, Stawiski, Szczuczyn, Ełk, Raczki, Suwałki do Budziska i granicy państwa. Obecny przetarg dotyczy 86-kilometrowego fragmentu, który został podzielony na 6 części. Na drugim fragmencie w kierunku granicy są już gotowe krótkie odcinki. To oddana na początku listopada obwodnica Augustowa i odcinek drogi ekspresowej S61 od węzła Raczki do węzła Lotnisko, a także oddana w grudniu ubiegłego roku przeszło 6-kilometrowa obwodnica Stawisk. W końcu 2015 roku samochody mają pojechać 8-kilometrową obwodnicą Szczuczyna. Później oddana zostanie 13-kilometrowa obwodnica Suwałk, na której budowę w połowie listopada GDDKiA ogłosiła przetarg.

Droga ekspresowa S61 stanie się częścią przyszłej trasy międzynarodowej Via Baltica. Ta ostatnia, jako najważniejsza inwestycja drogowa regionu, znalazła się w zawartym z rządem Kontrakcie Terytorialnym województwa podlaskiego na lata 2014-2023. Inwestycja ma ogromne znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa w bezpośrednim sąsiedztwie dzisiejszej trasy biegnącej do granicy z Litwą. Bardzo duży tranzytowy ruch ciężarówek zagraża pieszym i kierowcom samochodów osobowych. Budowa drogi ekspresowej powinna się znacząco przyczynić do ograniczenia liczby wypadków.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA