fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Lekarze:„Arłukowicz okłamuje pacjentów"

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Pakiet onkologiczny jest propagandową próbą oszukania pacjentów - alarmują lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego. I apelują do ministra zdrowia, by przestał okłamywać pacjentów.

Do wejścia w życie ustawy „pakiet kolejkowy", która ma zmniejszyć kolejki w onkologii i przenieść większość diagnostyki onkologicznej na barki lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), zostało tylko 1,5 miesiąca, ale ministerstwo nadal nie określiło jasno zasad wyceniania usług i zakresu odpowiedzialności medyków.

Dramatyczny apel to efekt niezakończonych wciąż negocjacji lekarzy POZ z ministerstwem zdrowia i nieokreślonych zasad ich funkcjonowania od 1 stycznia 2015 r.

- Lekarze poz boją się wziąć odpowiedzialność za ministerialno - rządowe obietnice składane pacjentom ich kosztem - mówi Jacek Krajewski, prezes Fundacji Porozumienie Zielonogórskie.

Sytuacji nie rozjaśniło pięć spotkań z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeuszem Jędrzejczykiem i wiceministrem zdrowia Sławomirem Neumannem.

Lekarze wytykają resortowi rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o konsultacjach społecznych ze środowiskiem lekarzy rodzinnych. „(...) mijały się z prawdą, która miała na celu przerzucenie kosztów opieki nad pacjentami onkologicznymi na świadczeniodawców poz. W międzyczasie minister próbował budować negatywny wizerunek lekarzy poz chcąc skonfliktować ich z pediatrami. Społeczeństwu były przekazywane komunikaty, że poszczególne punkty projektu są uzgadniane z lekarzami rodzinnymi".

W dodatku, zdaniem lekarzy poz, ministerstwo pozostawało głuche na uwagi ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego dotyczące projektu, a „obnażane przez nich błędy pakietu" były ignorowane.

Lekarze ostrzegają, że wprowadzenie pakietu kolejkowego może zagrozić funkcjonowaniu systemu podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce.

Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA