fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Trzecia aukcja komiksu

13 listopada w Desa Unicum w Warszawie odbędzie się aukcja poświęcona sztuce komiksu i ilustracji - pisze Monika Kuc.

To znak, że komiks na polskim rynku cieszy się rosnącym zainteresowaniem kolekcjonerów. Organizatorów zachęciło powodzenie dwóch poprzednich aukcji - w lutym i maju bieżącego roku. Na pierwszej aukcji najwyższą cenę 25 300 zł osiągnął szkic okładki komiksowej do Kajtka i Koka „Zwariowana wyspa 2" Janusza Christy, przebijając cenę wywoławczą ponad sześciokrotnie; na drugiej rekord cenowy za projekt okładki komiksowej do szwedzkiego wydania „Kapitana Klossa" Mieczysława Wiśniewskiego osiągnął 17 250 zł.

Na obecnej aukcji wystawiono ponad 100 prac. Największe hity to komiksowe okładki „Kajko i Kokosz. Rozprawa z Dajmiechem" Janusza Christy oraz „Kapitan Kloss, cz. X – Kurierka z Londynu" Mieczysława Wiśniewskiego. Obie pozycje licytowane będą od ceny wywoławczej - 8 tys. zł. Pierwszy z komiksów to barwna (akryl,akwarela,tusz), dynamiczna opowieść o przygodach słowiańskich wojów, powstała w 1987 roku. Drugi z roku 1971-73 (akwarela, gwasz) pochodzi z wydania szwedzkiego (Kapitan Kloss ma jak w serialowej filmowej wersji twarz Stanisława Mikulskiego). Autorzy obydwu to już nieżyjący mistrzowie gatunku.

Bardzo interesującą propozycją jest także 31-stronicowy ołówkowy szkicownik do komiksu „Kapitan Żbik. Wąż z rubinowym oczkiem" Bogusława Plocha z 1972 rok, poprzedzający finalną wersję, cena 3,5 tys. zł. Są także inne prace tego kultowego grafika, m.in. akwarelowy projekt okładki do komiksu „Wiedźmin, Granica możliwości" z 1994 roku (3 tys. zł). Na fanów Papcia Chmiela, czyli Henryka Jerzego Chmielewskiego czekają plansze komiksowe z cz. VI przygód Tytusa, Romka i A'Tomka – „Tytus olimpijczykiem" . Ceny wywoławcze plansz malowanych w pełnym kolorze zaczynają się od 2 tys. zł. Najdroższa jest czarno-biała z początku przygód trójki bohaterów w latach 50., którą wyceniono na 5 tys. zł .

Nowością są prace, przedstawiające bohatera serii „Yens" Zbigniewa Kasprzaka (KAS-a) rzadko spotykane na rynku polskim, bo grafik mieszka w Brukseli. Ich współtwórcą jest Grzegorz Rosiński. Ceny wywoławcze 3-5 tys. zł.

Młodsze pokolenie twórców komiksowych reprezentują: Tomasz Lew Leśniak ze znanym „Jeżem Jerzym", Tomasz Mering, Piotr Drzewiecki i Ryszard Dąbrowski.

Nie mniej interesujące są prace ilustratorów, wśród których znajdują się takie rarytasy, jak „Blues Nosorożec" Józefa Wilkonia (4 tys. zł), kolaż „Dzika planeta" Rolanda Topora (2 tys. zł), nieśmiertelny profesor Filutek Zbigniewa Lengrena (8 tys.zł), Gapiszon Bohdana Butenki (4 tys. zł), czy ilustracje z „Przekroju" Daniela Mroza (od 500zł do 2 tys.).

Monika Kuc

Aukcja w Desa Unicum w Warszawie (ul. Marszałkowska 34-50) rozpocznie się w czwartek o godz. 19

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA