fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Na zmianach w maturach zarobią firmy szkoleniowe

www.sxc.hu
Zainteresowanie kursami maturalnymi wzrosło od zeszłego roku nawet o 100 proc. To wpływ nowych zasad zdawania egzaminu.

Częste zmiany w systemie edukacji mogą się opłacać. Niestety, nie uczniom i ich rodzicom. Zmiana zasad zdawania egzaminu dojrzałości jest korzystna dla organizatorów kursów przygotowujących do matury oraz nauczycieli udzielających korepetycji.

Od 2015 r. uczeń, zamiast wygłaszać na egzaminie ustnym przygotowane wystąpienie, wylosuje zagadnienie z całego obowiązującego materiału. Następnie przez dziesięć minut będzie referował temat przed komisją. Potem przez kolejnych pięć minut pytania będą zadawali członkowie komisji. Powoduje to, że zainteresowanie kursami wzrosło w niektórych firmach nawet o 100 proc.

Lukratywny polski

– Duży skok ilościowy zanotowaliśmy w grupie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Wynika to ze zmian wymogów na maturze ustnej – wyjaśnia Alicja Żok z firmy Archeion w Krakowie.

Podobnie jest w warszawskim Bratniaku.

– Największy wzrost zaobserwowaliśmy na kursach z języka polskiego i chemii. Tu zainteresowanie się podwoiło, ale dużo więcej osób zapisało się też na kursy z biologii i historii. Przyszłoroczny maturzysta musi wybrać sobie jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Powinien więc wiedzieć więcej. Kiedyś część osób wybierała maturę ze wszystkich przedmiotów na poziomie podstawowym. Byle zdać – zauważa Artur Olczak ze Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Bratniak.

– Uczniowie są zdezorientowani. Zmiany w edukacji są częste. Na pewno dużo osób zgłosi się do nas po maturach próbnych. Liczba chętnych wzrasta, mimo że przystępujących do egzaminu maturalnego ze względu na niż demograficzny będzie w tym roku mniej – mówi Michał Żmich z Centrum Edukacyjnego Maturita w Bydgoszczy.

– W rocznych warsztatach maturalnych weźmie udział ok. 80 proc. uczniów więcej niż w zeszłym roku – przyznaje Dominika Hofman-Kozłowska, koordynator Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów.

Ile za zmiany w egzaminach zapłacą rodzice? Kursy z języka polskiego, w zależności od intensywności, liczby rat i regionu, kosztują od 800 zł w Bydgoszczy do nawet 1560 zł w Katowicach.

MEN sprawy nie bada

Ministerstwo Edukacji nie komentuje sprawy.

– Trudno nam w sposób odpowiedzialny odnieść się do pytania dotyczącego wzrostu zainteresowania kursami przygotowującymi do egzaminu maturalnego, ponieważ nie ma danych liczbowych dotyczących tych kursów w tym roku i ubiegłym – mówi Joanna Dębek, rzecznik MEN.

Do egzaminu maturalnego w zeszłym roku przystąpiło 295 tys. osób. Prawie jedna trzecia oblała. Dokładna liczba absolwentów, którzy zdecydują się przystąpić do egzaminu maturalnego w przyszłym roku, będzie znana po złożeniu ostatecznych deklaracji, czyli dopiero po 7 lutego 2015 r.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA