fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Tesco zaszkodziło Buffettowi

Berkshire Hathaway, wehikuł inwestycyjny kierowany przez miliardera Warrena Buffetta w trzecim kwartale 2014 r. zanotował spadek zysku spowodowany stratami gorszymi rezultatami z działalności inwestycyjnej
Berkshire zarobił w trzecim kwartale 2014 r. 4.62 mld dol. (2,876 dol. na akcję) to prawie 8,6 proc. mniej niż 5.05 mld dol., które firma zarobiła w tym samym okresie minionego roku. Wynik i tak okazał się lepszy od przewidywań analityków, którzy oczekiwali zysku na poziomie 2,594 dol. na akcję.
Zysk operacyjny firmy w ubiegłym kwartale wzrósł natomiast o prawie 29 proc. do 4.72 mld dol. w porównaniu do 3.66 mld. dol. w tym samym okresie minionego roku.
Przychody firmy wzrosły do 51.2 mld dol., przed rokiem wyniosły 46.5 mld. dol.
W wyniki Berkshire Hathaway uderzył spadek kursu akcji Tesco, gdyż z tego właśnie powodu spółka Warrena Buffetta musiała odpisać od wartości posiadanego pakietu tych walorów 678 milinów dolarów. W bilansie dokonań tego legendarnego inwestora to rzadki przypadek. W trzecim kwartale kapitalizacja brytyjskiej spółki zmniejszyła się o 34 proc, gdyż kierownictwo tego kolosa przyznało, iż prognozy zysku były zawyżone. - Jest to z pewnością wyjątek - wskazuje David Kaas, profesor w Robert H. Smith School of Business przy University of Maryland podkreślając, że średnia trafnych decyzji Warrena Buffetta wciąż jest wysoka.
Berkshire czerpie zyski z różnych rodzajów działalności. Spółki zależne tego holdingu funkcjonują m. in. w transporcie kolejowym, energetyce, ubezpieczeniach i te biznesy w minionym kwartale miały się dobrze. Kolejowa spółka Burlington Northern Santa Fe zarobiła 1,04 miliarda dolarów wobec 989 mln dol. przed rokiem, a jej wynik poprawił się głównie dzięki wyższym przychodom z przewodu wyrobów przemysłowych i produktów rolnych.
Gorsze od oczekiwań wyniki za III kwartał 2014 r. zanotowały American Express, Coca Cola, IBM i Wells Fargo - spółki określane przez Buffeta mianem „wielkiej czwórki". W ciągu jednego dnia wartość udziałów należących do Berkshire Hathaway stopniała o 2,7 mld dol..
Zdecydowanie lepiej od handlowej radzi sobie "energetyczna" część holdingu. Zysk Berkshire Hathaway Energy Co. wyniósł 697 mln dol. wobec 472 mln dol. w tym samym okresie ubiegłego roku.
Inwestycje w usługi i przemysł przyniosły zysk w wysokości 1.22 mld. dol. wobec 1.06 mld dol. w ubiegłym roku. W skład portfolio Berkshire Hathaway wchodzą udziały takich firm jak koncern chemiczny Lubrizol i modowy Fruit of the Loom.
W trzecim kwartale 2013 r. zysk Berkshire Hathaway zwiększył się m. in. dzięki jednorazowym zarobkom na pakietach akcji Goldman Sachs Group, General Electric i Wm. Wrigley Jr. Co.
Na koniec września 2014 r. wartość portfela inwestycyjnego holdingu Buffetta wynosiła 118,9 miliarda dolarów wobec 119,2 mld zanotowanych 30 czerwca. Zyski z biznesów Berkshire i inwestycji w akcje innych firm rosły szybciej niż Buffett mógł je wykorzystać. Gotówka na kontaktach giganta z Omaha w stanie Nebraska, gdzie kwateruje Buffett sięgnęła rekordowego poziomu 62,4 miliarda i było to o 12 proc. więcej niż w trzecim kwartale 2013 r.. W tym roku cena akcji klasy A Berkshire Hathaway notowanych na giełdzie nowojorskiej podskoczyła o 21 proc. do 214 970 USD za sztukę. To rezultat dwukrotnie lepszy niż indeksu Standard&Poor's500. Wartość księgowa przypadająca na każdy walor BH zwiększyła się o 1,4 proc. do 144 542 dolarów na walor.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA