fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Co z tą młodą polską nauką?

Polscy nastolatkowie w międzynarodowych testach kompetencji (PISA) w naukach ścisłych i przyrodniczych z roku na rok osiągają coraz lepsze wyniki i systematycznie zbliżają się do światowej czołówki. Jednak Polska wciąż nie jest postrzegana jako kuźnia najwybitniejszych talentów wśród młodych naukowców, a polskiej nauce – mimo niewątpliwych osiągnięć – wciąż brakuje wielu sukcesów na światowym poziomie. Dlaczego?
Problemy są dwa: po pierwsze, polski system edukacji nie stawia dostatecznie dużego nacisku na „zarządzanie talentami" – w dużej mierze polegające na indywidualnym podejściu do uczniów – przez co wiele uzdolnionych, młodych osób nie trafia na właściwą ścieżkę rozwoju. Nie bez znaczenia są też przyczyny ekonomiczne. W efekcie, takie niewykorzystane talenty „marnują się", a polska nauka traci szansę na pozyskanie wybitnych specjalistów.
Jednak części takich osób udaje się zdobyć dobre kierunkowe wykształcenie, ale wtedy pojawia się kolejny problem – odpływ tych utalentowanych ludzi za granicę. Taki proces zwykle zaczyna się od wyjazdu na stypendium studenckie do innego kraju, a kończy się znalezieniem pracy w miejscowej placówce badawczej. Tu, czysty pragmatyzm łączy się z przekonaniem, że polskie instytucje nie są w stanie zapewnić młodym naukowcom odpowiedniej ścieżki kariery.
ADAMED SmartUP: program dla młodych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych
Dlatego właśnie Fundacja Grupy ADAMED, polskiej firmy farmaceutyczno-biotechnologicznej, zainicjowała ogólnopolski program naukowo–edukacyjny ADAMED SmartUP.
"Program Adamed SmartUP jest wpisany w filozofię naszej firmy, która jest oparta na współpracy nauki i biznesu. Grupa Adamed od lat inwestuje w rozwój kadry naukowej - współpracujemy z kilkunastoma ośrodkami akademickimi i badawczymi w całej Polsce, jako pierwsi w kraju utworzyliśmy własne konsorcjum naukowo-przemysłowe, dbamy też o ciągły rozwój naszych współpracowników. Inwestowanie w młodych ludzi gwarantuje pomyślną przyszłość badań nad innowacyjnymi terapiami oraz jest drogą do rozwoju polskiej myśli naukowej." dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, Prezes Fundacji Grupy ADAMED
Program ADAMED SmartUP powstał z myślą o młodych osobach pasjonujących się naukami ścisłymi i przyrodniczymi: biologią, chemią, fizyką czy matematyką. Program składa się z internetowej platformy edukacyjnej, dzięki której można rozwijać naukowe zainteresowania oraz z programu stypendialnego dla osób w wieku 15 – 19 lat, który umożliwia uzyskanie pomocy w aplikacji na najlepsze polskie i zagraniczne uczelnie wyższe
Pierwsza edycja programu ADAMED SmartUP ruszyła 17 października. Na ogólnodostępnej platformie internetowej www.adamedsmartup.pl znajdują się multimedialne lekcje prowadzone przez inspirujących polskich naukowców oraz kompendium wiedzy o naukach ścisłych i przyrodniczych. Na stronie można również znaleźć szczegółowe informacje dotyczące polskich i zagranicznych uczelni wyższych, a także procesów aplikacyjnych na te uczelnie. Tutaj można również zarejestrować się, aby wziąć udział w procesie rekrutacyjnym do programu stypendialnego
Nagrodą w programie stypendialnym jest 10-miesięczna opieka edukacyjna, dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego uczestnika. Jej celem jest pomoc w przygotowaniach do aplikacji na wybraną uczelnię wyższą – w Polsce lub za granicą. Dla laureatów programu przewidziane są stypendia na dalszą karierę naukową, dostosowane do potrzeb laureata.
Patronat honorowy nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej oraz prestiżowe instytucje, takie jak: Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski i Warszawski Uniwersytet Medyczny.
ADAMED SmartUP to szansa dla uczniów i... dla Polski
Pierwszy etap rekrutacji to internetowa gra typu ARG (ang. alternate reality game), wykorzystującej wiedzę naukową w praktyce. Jej uczestnicy będą mieli do rozwiązania kilkadziesiąt zagadek i zadań ze świata nauki. Zdobywcy największej liczby punktów zostaną zaproszeni do dalszego etapu rekrutacji, a najlepsi z nich na dwutygodniowy obóz naukowy, gdzie pod okiem inspirujących wykładowców będą mogli poznać tajniki pracy naukowca, rozwinąć swoje zainteresowania, przeprowadzić ciekawe doświadczenia, a także odwiedzić atrakcyjne miejsca związane z nauką.
Program ADAMED SmartUP to unikalna możliwość wyłonienia wybitnie utalentowanych młodych osób, które w przyszłości – stanowiąc kadrę rodzimych centrów badawczych – przyczynią się do rozwoju innowacyjności badań w Polsce – stwarzając perspektywy rozwoju zawodowego i pracy naukowej dla młodzieży, można zachęcić ją do pozostania w kraju. Jednocześnie, promując nauki ścisłe i przyrodnicze jako ścieżkę kariery wśród uczniów i nauczycieli, a także edukację opartą na zarządzaniu talentami, Fundacja Grupy ADAMED przyczynia się do rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki.
 border=
Już dziś zapraszamy do udziału wszystkie pasjonujące się nauką młode osoby, program ADAMED SmartUP to nie tylko doskonała możliwość intelektualnego rozwoju i nauki przez inteligentną zabawę, ale również wyjątkowa szansa na zdobycie stypendiów naukowych. Więcej informacji: www.adamedsmartup.pl.
 border=
Program ADAMED SmartUP został przygotowany przez Fundację Grupy ADAMED – inicjatywę polskiej firmy farmaceutyczno-biotechnologicznej, producenta ponad 250 produktów leczniczych nowej generacji, oferowanych zarówno polskim jak i zagranicznym pacjentom z ponad 40 krajów świata. Od początku istnienia filozofią firmy jest innowacja wynikająca z połączenia nauki z nowoczesnymi technologiami. W ramach konsorcjów naukowo-przemysłowych Grupa ADAMED współpracuje ze światowej klasy naukowcami, a dbając o rozwój i przyszłe kadry, wspiera edukację uzdolnionej młodzieży.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA