fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Za ile postawisz dom

Średnio na doprowadzenie budowy do stanu zerowego trzeba będzie wydać ok. 183 zł za metr
Xella Polska
Ponad 360 tysięcy złotych trzeba wydać na budowę domu jednorodzinnego. To wydatek na stan deweloperski.
- Całkowity koszt budowy zależy przede wszystkim od rodzaju i wielkości domu, a także zastosowanych technologii i użytych materiałów – mówi Jakub Potocki, ekspert z Lion's Bank. - Już ponad 55 proc. mieszka w domach jednorodzinnych. Świadczy to nie tylko o chęci ucieczki z ciasnych, zatłoczonych mieszkań, ale także o bogaceniu się naszego społeczeństwa. Bo budowa lub kupno domu oznacza spore wydatki – dodaje analityk.
Piwnicy być nie musi
Jakim budżetem trzeba dysponować, aby wybudować dom? Na przykład budowa domu parterowego jest zazwyczaj znacząco tańsza niż piętrowego. Istotnym czynnikiem jest również to, czy właściciel chce mieć piwnicę. Niewątpliwie daje ona przyszłym właścicielom dużo korzyści, choćby zwiększa powierzchnię użytkową domu oraz ułatwia zachowanie czystości w części mieszkalnej, jako że w niej zwykle umieszcza się np. kotłownię czy skład opału. Jednocześnie jednak podnosi kosz budowy. Ciężko określić jednoznacznie, ile kosztuje budowa piwnicy. Koszt jednego metra waha się od 150 zł do 600 zł.
- Wszystko zależy od tego, na jakim terenie powstaje budynek. Jeśli jest to teren podmokły, koszt podpiwniczenia może być bowiem nawet o połowę wyższy niż w przypadku terenów suchych. Tak czy inaczej, trzeba się liczyć z koniecznością wydania nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych więcej niż w przypadku budynku bez piwnicy – mówi Jakub Potocki.
Ile na fundamenty
Do oszacowania kosztów budowy analitycy Lion's House wybrali piętrowy dom jednorodzinny o powierzchni 160 mkw., bez piwnicy. Pierwszym etapem budowy są tzw. roboty ziemne oraz wylanie fundamentów. W tym wypadku, w zależności od jakości terenu oraz masywności fundamentów, koszty mogą wahać się od 147 do 241 zł za metr kwadratowy.
Średnio na doprowadzenie budowy do stanu zerowego trzeba będzie wydać ok. 183 zł za metr, a zatem w modelowym przypadku, całkowity koszt - wraz z robocizną - sięgnie blisko 40 tys. złotych.
Ile na stan surowy zamknięty
Następnym etapem jest doprowadzenie domu do stanu surowego otwartego, a zatem budowa ścian nośnych, stropów, kominów, elewacji zewnętrznej, a także konstrukcji dachu.
- W tej grupie prac najwięcej będzie kosztować właściciela wykonanie stropu żelbetonowego (ok. 39 tys. zł), elewacji zewnętrznej wraz z ociepleniem styropianem (ok. 29 tys. zł), ścian nośnych (ok. 25 tys. zł), a także stropu drewnianego na piętrze (ok. 22 tys. zł) – wylicza Jakub Potocki.
Na tym etapie należy również wykonać kominy, zbudować więźbę dachową, ocieplić poddasze i położyć dachówkę (w modelowym przypadku ceramiczną, ale można również wykorzystać na ogół tańszą blachodachówkę).
Kolejnym etapem jest doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego, a zatem montaż okien, drzwi wejściowych, rynien i schodów. - W analizowanym przypadku montaż okien wynosi ponad 20 tys. złotych. W projekcie należy bowiem uwzględnić również okna dachowe.
Kosztownym elementem jest również montaż schodów wraz z balustradami. W zależności od ich wielkości i jakości drewna ceny mogą się znacząco różnić. Należy jednak liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy złotych – podaje Jakub Potocki.
W tym momencie można uznać, że podstawowy program prac został wykonany. Teraz należy sprawić, aby dom zyskał na funkcjonalności. Na etapie prac wykończeniowych należy uwzględnić bowiem montaż ścianek działowych i sufitów. Koszt tego przedsięwzięcia wynosi dla domu 160-metrowego średnio ok. 26 tys. złotych. Następnie należy położyć tynki wewnętrzne i zagipsować ściany, co wyniesie przyszłego właściciela kolejne 26 tys. złotych. Na koniec trzeba uwzględnić montaż parapetów.
Jakie są koszty instalacji
- Ostatnim etapem prac jest montaż instalacji. Koszt instalacji wodno-kanalizacyjnej zależy między innymi od liczby punktów wodno-kanalizacyjnych, a zatem miejsc, w których chcemy zainstalować np. prysznic, wannę, umywalkę czy zmywarkę – mówi Jakub Potocki.
W modelowym domu jest 17 takich punktów, co przy średniej cenie materiałów i montażu w wysokości 400 zł, dało ok. 7 tys. złotych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku instalacji elektrycznej. Tu koszt również zależy od liczby punktów, czyli m .in. gniazdek, włączników świateł czy urządzeń podłączonych na stałe. Koszt całej instalacji wraz z montażem wynieść może nawet 15 tys. złotych. Na jeszcze większy wydatek należy się przygotować w przypadku zaopatrzenia domu w instalację grzewczą.
– W przypadku modelowego domu zdecydowaliśmy się na zamontowanie na parterze ogrzewania podłogowego, na piętrze zaś grzejników. Łączny koszt montażu wraz z materiałami wynosi ok. 15 tys. złotych – mówi Jakub Potocki. - Należy jednak w tym przypadku doliczyć również koszt zakupu i montażu kotła gazowego, czyli nawet ok. 18 tys. złotych.
Ile na stan deweloperski
W tym momencie możemy mówić o doprowadzeniu domu do stanu deweloperskiego. Cała budowa kosztowała blisko 360 tys. złotych, czyli ok. 2250 zł mkw.
- To mniej więcej tyle, ile byśmy wydali na kupno 50-metrowego mieszkania w Warszawie - według NBP średnia cena transakcyjna na rynku pierwotny wynosi 7,3 tys. zł- mówi analityk Lion's House.
Należy jednak pamiętać, że jest to dopiero połowa drogi do wprowadzenia się do domu. Na właściciela bowiem czeka cały etap prac wykończeniowych, poczynając od pomalowania ścian, położenia parkietu, poprzez wykończenie łazienki, kuchni, kończąc na umeblowaniu pokoi. Koszty tego przedsięwzięcia zależą jednak w głównej mierze od właściciela, który powinien liczyć się z wydatkiem przynajmniej 100 tys. złotych. Jeśli zaś zdecyduje się na wykończenie pomieszczeń w najwyższym standardzie to koszty te mogą wzrosnąć wielokrotnie.
Dodatkowo należy pamiętać o kosztach zakupu działki (ceny działek budowlanych w Warszawie to ok. 800 zł za mkw., ale już 30 km od granic stolicy - 100-200 zł za mkw.). - Do tego dochodzi ogrodzenie nieruchomości, montaż bramy i furtki. Należy także uwzględnić koszt projektu domu i niekiedy przeprowadzenia badań geologicznych, szczególnie, jeśli właściciel myśli o budowie piwnicy – dodaje analityk Lion's House.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA