fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Ślady zbrodni odbite na ścianie

Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
Epitafium z nazwiskami zamordowanych ?na Wschodzie zostanie odsłonięte przez prezydenta RP. To pierwszy etap budowy Muzeum Katyńskiego.
Uroczystość odbędzie się w 75. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę.?Na razie zaprezentowane zostanie Epitafium Katyńskie znajdujące się w odrestaurowanej tzw. działobitni na terenie warszawskiej Cytadeli.
Będą to wykonane w blasze cynkowej tablice przypominające nieśmiertelniki wojskowe. – Na razie zostaną odsłonięte trzy tablice z nazwiskami poległych z tzw. listy katyńskiej. W sumie będzie 15 takich tablic, w przyszłym roku zostaną na nie naniesione kolejne nazwiska. W sumie będzie ich więcej niż 22 tys. – opisuje Konrad Grabowiecki ze spółki Brzozowski Grabowiecki Architekci, która przygotowała koncepcję muzeum. Tablice znajdują się w pięciu nisko sklepionych pomieszczeniach. Ich autorem jest rzeźbiarz Jerzy Kalina.
Aby dotrzeć do Epitafium, trzeba pokonać wał Cytadeli wysokimi schodami, rozpiętymi między 11-metrowymi ścianami. – Jest to odlana z betonu monolityczna forma, znak rozpoznawczy muzeum. Na ścianach z betonu barwionych w masie o kolorze ceglanym widnieją ślady odciśniętych przedmiotów wydobytych z dołów śmierci – opisuje architekt. To guzik z orzełkiem, Virtuti Militari, Krzyż Walecznych, ryngraf, konik szachowy.
– To analogia do skrywanej latami przez ziemię tajemnicy. Katyńskie Propyleje są symbolicznym hołdem złożonym wszystkim, którzy dążyli do ujawnienia prawdy o zbrodni – dodaje Grabowiecki.
Muzeum Katyńskie ma zostać otwarte 17 września 2015 r. Na ponad 2,5 ha terenu otaczającego muzeum zaplanowano m.in. tzw. Wartę, czyli zasadzenie 93 grabów ze ścieżką-zygzakiem w środku. Ponadto budowę placu mszalnego oraz tzw. ścieżki straży wzdłuż muru Cytadeli.
W dzisiejszych uroczystościach odsłonięcia Epitafium weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski. Odbędzie się modlitwa ekumeniczna oraz spotkanie z rodzinami katyńskimi. W uroczystości weźmie również udział szef MON Tomasz Siemoniak.
Wieczorem uroczystości rocznicowe odbędą się przy pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie w Warszawie. Środowiska narodowe planują demonstracje przed ambasadą Rosji i Niemiec.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA