fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ceny coraz niższe

Ceny działek budowlanych od kilku lat spadają. ?Z uwagi na bardzo dużą ofertę taka tendencja się utrzyma. W ciągu roku przewidywane są obniżki do 5 proc. – wynika ?z barometru „Rz".
? ?Podaż działek znacznie przewyższa popyt. Ale – jak twierdzi Barbara Urbanowicz z UCN – zainteresowanie terenami pod zabudowę jest obecnie większe niż rok temu. Jednak z uwagi na ogromną ofertę przy każdej transakcji negocjacje cenowe kończą się sporym upustem, najczęściej ?w granicach 5–10 proc., ?a bywa, że znacznie większym.
? ?Wśród poszukujących terenów pod budownictwo jednorodzinne największym zainteresowaniem cieszą się obecnie małe place, od 500 do 700 mkw., właśnie ze względu na niższe ceny – twierdzi Paweł Grabowski z agencji BIG w Gdańsku. ?Na przedmieściach Trójmiasta takie działki można kupić za kwotę ?do 100 tys. zł. Dla porównania w centrum ceny mkw. gruntu przekraczają 1000 zł.
? ?Spora grupa nabywców pyta o działki usługowo-mieszkaniowe, na których można postawić nie tylko dom, ale i obiekt na działalność gospodarczą. Nie tylko sieci handlowe, ale i  indywidualni inwestorzy są zainteresowani placami od 3 do 5 tys. mkw., przy drogach dojazdowych, nadającymi się pod budowę sklepów.
? ?Z kolei w Krakowie wzrosło zainteresowanie terenami, na których można postawić biuro ?czy obiekt przemysłowy.

Jak powstaje barometr

Agencje z kilku miast podają ceny 1 mkw. uzbrojonej działki, obowiązujące obecnie oraz prognozowane za rok. Aktualną średnią cenę porównujemy z przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany, wyrażone w procentach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA