fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Odbudowa Pałacu Saskiego

Przez wieki swojego istnienia kompleks był zarówno przebudowywany, jak i pełnił różne funkcje. W budynkach przy obecnym Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego mieściło się m.in. Liceum Warszawskie, później Zarząd Warszawskiego Okręgu Wojennego.
Makiety z Parku Miniatur
Wreszcie ten zapomniany budynek zostanie przywrócony Warszawie. Stanie się tak jednak dzięki dronom i informatykom, a nie deweloperowi.
Jak to możliwe? Powstał multimedialny projekt prezentujący odbudowany Pałac Saski w krajobrazie dzisiejszej Warszawy.
- Już za kilka dni, 8 września roku rusza „Saski360". Jest to - stworzona z wykorzystaniem nowoczesnych technik - interaktywna aplikacja multimedialna, która ma na celu pokazanie nieistniejącego obecnie Pałacu Saskiego w kontekście współczesnej architektury Warszawy - zapowiada Tomasz Ogrodzki z firmy SkyConcept, która przygotowała przedsięwzięcie.
Odbudowa Pałacu Saskiego - galeria. Opowiada, że unikatowe zdjęcia, w tym ujęcia lotnicze oraz fotorealistyczne wizualizacje pozwoliły przedstawić wirtualną wersję odbudowanej zachodniej pierzei Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. To, w jaki sposób dzisiaj Pałac Saski, symbol przedwojennej Warszawy, prezentowałby się w otoczeniu nowoczesnej zabudowy będzie można zobaczyć na stronie internetowej saski360.pl.

Jak to się robi

- Podstawą projektu są realistyczne wizualizacje kompleksu pałacowego, które zostały precyzyjnie wkomponowane w lotnicze i stacjonarne panoramy sferyczne. W efekcie, każdy kto odwiedzi platformę, może odbyć wirtualną wycieczkę i podziwiać Pałac Saski zarówno z perspektywy przechodnia, jak i z lotu ptaka - zapewniają twórcy projektu.
- Kiedy po raz pierwszy mierzyliśmy się z pomysłem wirtualnego odtworzenia brakującego elementu Osi Saskiej, podjęliśmy decyzję, że zaprojektujemy narzędzie, dzięki któremu każdy będzie mógł zobaczyć Pałac w kontekście współczesnego miasta. Nasze doświadczenie w prezentacji nieruchomości pomogło przy produkcji niezbędnych materiałów, w tym ujęć lotniczych wykonanych z drona oraz precyzyjnych modeli 3D poszczególnych budynków. Saski360 to wyraz naszego szacunku wobec historii oraz próba ochrony od zapomnienia jednego z ważniejszych elementów architektonicznych Warszawy - mówi o idei przedsięwzięcia Tomasz Ogrodzki.
Wizualizacje przedstawiają kompletną zabudowę, czyli dominujący w kompleksie budynków Pałac Saski, a także Pałac Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej. Modele budynków zostały przygotowane na podstawie istniejącej koncepcji architektonicznej zaproponowanej przez pracownię PBPA Projekt pod kierownictwem architekta Adama Wagnera.

Jak to było

Wielokrotne plany odbudowy Pałacu Saskiego rozgrzewały wyobraźnię warszawiaków.
- Jednym z inicjatorów dyskusji o zagospodarowaniu zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego jest Stowarzyszenie Saski 2018, którego statutowym celem jest doprowadzenie do rekonstrukcji kompleksu pałacowego na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Tomasz Ogrodzki.
Kilka lat temu pomysł rekonstrukcji kompleksu budynków był bliski realizacji. Miasto w swoim budżecie zarezerwowało pieniądze, a w 2006 roku wybrano wykonawcę projektu. Zaczęto nawet pierwsze prace, jednak w 2008 roku, kiedy odkryto pod ziemią ruiny Pałacu z XVII wieku, które wpisano na listę zabytków, inwestycję przerwano.
Historia Pałacu Saskiego
Wzniesiony w 1661 roku dwór, przebudowany następnie na pałac, był od początków XVIII wieku rezydencją królewską, którą architektoniczne wzorowano na Wersalu. Centralny punkt powstałego założenia urbanistycznego zwanego Osią Saską stanowił - od czasów Augusta II Mocnego - Pałac Saski.
Przez wieki swojego istnienia kompleks był zarówno przebudowywany, jak i pełnił różne funkcje. W budynkach przy obecnym Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego mieściło się m.in. Liceum Warszawskie, później Zarząd Warszawskiego Okręgu Wojennego. W dwudziestoleciu międzywojennym swoją siedzibę miał tu Sztab Generalny Wojska Polskiego. W 1925 roku w kolumnadzie Pałacu, pod arkadami, powstał Grób Nieznanego Żołnierza.
Pałac Saski wraz z resztą budynków kompleksu został zniszczony przez hitlerowców po upadku Powstania Warszawskiego w grudniu 1944 roku. Po II wojnie światowej nie został odbudowany. Odnowiono jedynie małą część dawnej kolumnady prowadzącej z placu do ogrodu, gdzie mieści się Grób Nieznanego Żołnierza.
źródło: SkyConcept
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA