fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Europa potrzebuje nowej strategii bezpieczeństwa

Przedstawiciele biznesu i polityki dyskutowali w Krynicy o nowych wyzwaniach dla Unii Europejskiej i NATO.
Kraje Unii powinny teraz ukierunkować na nowo swoje relacje z NATO – tę opinie powtarzali uczestnicy debaty „Europejski sen o potędze; co dalej z Europejską Polityką Bezpieczeństwa". Jednak i tu było widać różnice w opiniach, utrudniające wypracowanie wspólnej polityki.
Podczas gdy Roland Freudenstein, zastępca dyrektora belgijskiego Centrum Badań Europejskich, mówił o agresji rosyjskiej na Ukrainę i zagrożeniu ze strony Rosji, siedząca obok Anne–Marie Lizin–Vanderspeeten, honorowa przewodnicząca senatu Belgii, twierdziła, że Europa nie powinna tak mocno naciskać na Rosję, tym bardziej, że nie jest gotowa na długoterminowe efekty antyrosyjskich sankcji.
– Unia wprowadziła je zbyt późno i na zbyt małą skalę – podkreślał z kolei litewski eurodeputowany Gabrielius Landsbergis, przypominając że nadal są realizowane duże zamówienia zbrojeniowe do Rosji (francuski kontrakt  na okręty desantowe Mistral, dopiero wczoraj, juz po tej debacie Francja zapowiedziała zawieszenie przekazania pierwszego okrętu – red.).
–Skoro tak duży kraj jak Francja realizuje zamówienia do Rosji, to inne kraje powinny móc dostarczać sprzęt dla Ukrainy – argumentował Geoff Hoon, dyrektor zarządzający firmy zbrojeniowej AgustaWestland, były brytyjski minister obrony. Freudenstein widzi szanse w nowym przewodniczącym Rady Europejskiej i nowej szefowej unijnej dyplomacji, którzy będą  musieli współtworzyć silniejszą wspólną politykę obronną Wspólnoty. – Trzeba też  popracować nad niezależnością energetycznej Unii, a Donald Tusk miał tu ciekawe propozycje – przypominał. Geoff Hoon nie krył nadziei, że kraje UE będą bardziej ambitne w strategii obronnej. Przypominał, że przemysł  obronny jest jedną z niewielu branż, na które państwa mają bezpośredni wpływ.
—a.b.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA