fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Gierymscy na finisażach

materiały prasowe
Tylko jeszcze w ten weekend można oglądać wystawy dwóch wybitnych polskich artystów, braci Gierymskich. Aleksandra w Warszawie i Maksymiliana w Krakowie - pisze Monika Kuc.
Obie wystawy są częścią projektu „Bracia Gierymscy", realizowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie. Kto ich jeszcze nie widział, powinien się pospieszyć, tym bardziej, że w weekend czeka na zwiedzających mnóstwo atrakcji.
W Muzeum Narodowym w Warszawie w sobotę i niedzielę od 13 do 18 historycy sztuki i konserwatorzy będą wspólnie z odwiedzającymi szukać klucza do interpretacji dzieł Aleksandra Gierymskiego. W samo południe można posłuchać wykładów o życiu i malarstwie młodszego z braci. W niedzielę o godz.15 Przemysław Głowacki zaprasza na wykład porównawczy : „Realizm czy impresjonizm? Aleksander Gierymski i Gustave Caillebotte". Obaj malarze podążali własna droga twórczą, a łączyło ich zainteresowanie fotografią.
Aleksandra interesowały nie tylko nowe prądy w sztuce europejskiej (impresjonizm), ale też muzyka. Chodził na koncerty, śledził nowości muzyczne , spotykał się z Ignacym Paderewskim. O muzycznych inspiracjach malarza opowie w sobotę o godz. 18 Sergiusz Pinkwart, skrzypek i edukator. Prelekcji towarzyszy koncert z udziałem wiolonczelistki Marzeny Masłowskiej.
Nie zabraknie warsztatów rodzinnych:„W pracowni Aleksandra Gierymskiego" oraz „Nocne życie miasta" i specjalnych animacji plastycznych dla dzieci.
Warszawski weekend z Aleksandrem Gierymskim zakończy w niedzielę o 20 spacer „Światła wielkiego miasta", prowadzący śladami artysty.
Kraków zaprasza natomiast na pożegnanie z Maksymilianem, który zasłynął jako malarz nowatorsko ujętych pejzażu, scen powstańczych i rodzajowych. W sobotę o godz. 11 odbędzie się spotkanie w przestrzeni wystawy z Elżbietą Zygier – Kierownikiem Pracowni Konserwacji Malarstw i Rzeźby w Sukiennicach, która opowie o pracach badawczych w ramach projektu „Gierymski. Twórczość Maksymiliana Gierymskiego a sztuka polskich monachijczyków w latach 1867-1900 – badania interdyscyplinarne, specjalizuje się w konserwacji i badaniach malarstwa XIX-wiecznego".
Będzie też ostatnia szansa, by dołączyć do zwiedzania wystawy przewodnikiem ( w sobotę godz. 13, a w niedzielę o 12 i 16) .
Monika Kuc
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA