fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Aplikacja „Facebook colour changer” to złośliwe oprogramowanie

Bloomberg
Aplikacja, dzięki której użytkownicy mogą rzekomo zmienić kolor strony na Facebooku, zainfekowała już konta 10 tys. użytkowników portalu społecznościowego.
Aplikacja „Facebook colour changer" kusi Internautów możliwością zmiany klasycznego niebieskiego koloru interfejsu Facebooka na jedną z dziewięciu innych barw (m.in. różową, fioletową, zieloną, żółtą, pomarańczową i czarną). Jak informuje „The Guardian", powołując się na Cheeta Mobile – chińską firmę zajmującą się bezpieczeństwem internetowym, aplikacja powoduje zainstalowanie na komputerze danego użytkownika złośliwego oprogramowania.
Cyberprzestępcy stosują w tym celu dwie metody. Pierwsza z nich przekierowuje użytkownika do materiału wideo, który w teorii ma wyjaśniać, w jaki sposób korzystać z aplikacji. Gdy Internauta kliknie w ten materiał, hakerzy otrzymują czasowy dostęp do jego konta na Facebook'u. W ten sposób mogą zobaczyć listę jego znajomych i inne prywatne informacje.
Jednocześnie cyberprzestępcy próbują – zwykle skutecznie – infekować urządzenia użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Na PC-tach wyświetlają w tym celu okno z filmem pornograficznym. Z kolei użytkownicy Androida otrzymują komunikat, że ich urządzenie zostało zainfekowane wirusami, a ich usunięcie jest możliwe dzięki zainstalowaniu oprogramowania antywirusowego. W rzeczywistości wspomniane oprogramowanie instaluje wirusy.
Jak radzi „The Guardian", użytkownicy zainfekowani za sprawą aplikacji „Facebook colour changer", muszą ją odinstalować i natychmiast zmienić swoje hasło, by uniemożliwić cyberprzestępcom dalszy dostęp do ich prywatnych informacji.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA