fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

W polityce nie ma etosu honorowego

materiały prasowe
Rozmowa z Łukaszem Kielbanem, historykiem męskości, autorem blogu Czas Gentlemanów
Rz: Nie milkną echa spoliczkowania Michała Boniego przez Janusza Korwin-Mikkego. Jak podobne spory honorowe rozwiązywało się przed wojną?
Łukasz Kielban: Do sądu honorowego można było iść wyłącznie z kimś, kto także był osobą honorową, czyli należał do elit. Osoba obrażona miała 24 godziny, by znaleźć sobie dwóch sekundantów, którzy następnie udawali się do tego, kto uczynił obrazę. Zostawiali mu swoje wizytówki i czekali na sekundantów drugiej strony, którzy znowu mieli dobę na przybycie. Potem sekundanci obu stron ustalali między sobą, czy było to tylko nieporozumienie, czy rzeczywiście doszło do obrazy. Jeśli była to drobna sprawa, wystarczyło przeprosić. Jeśli poważna, czyli dotykała na przykład czci rodu, dochodziło do pojedynków.
Chodziło o zemstę?
Bynajmniej. Ustalano pewne zasady pojedynku, by obie strony mogły wykazać się odwagą. Ten, który został obrażony, udowadniał w ten sposób, że ceni honor wyżej niż życie, a drugi stawał naprzeciwko, by pokazać, że będzie ręczył honorem za swoje czyny i słowa. Zwycięstwo nie miało żadnego znaczenia. Po prostu musieli oni udowodnić, że nadal należą do osób honorowych.
Dlaczego dziś nie stosujemy już takich kodeksów?
Pojedynki zawsze były zakazane i potępiane przez państwo, Kościół czy prawo wojskowe. Kodeks honorowy funkcjonował wyłącznie wśród elit, które sobie same udowadniały, że mają honor i tym honorem odróżniają się od „pospólstwa". Jednak już w dwudziestoleciu międzywojennym zaczęła się demokratyzacja społeczeństwa, czyli wyższe warstwy zaczęły mieszać się z niższymi. Potem komunizm zupełnie już zrównał społeczeństwo. Dziś nie ma u nas elity, która uważałaby się za lepszą i w ramach swojej warstwy wzajemnie się kontrolowała, by ten status zachować.
Tylko że nie wiadomo dziś właściwie, jak rozstrzygać spory w towarzystwie.
Nadal funkcjonują jednak mniejsze wersje honoru, jak na przykład honor mężczyzny. ?W męskim towarzystwie, gdy ktoś nas obrazi, czujemy potrzebę, by się z nim bić. Inaczej na naszym honorze pozostanie plama – opinia tchórza. Jednak nie w każdym towarzystwie tak rozwiązuje się konflikty. Wydaje się niestety, że w elitach politycznych nie istnieje w ogóle żaden etos honorowy. Często się zdarza, iż na polityku ciąży zła opinia, bo coś sprzeniewierzył czy kogoś oszukał, a jednak wybaczamy mu to i nie musi wcale schodzić w niesławie ze sceny. Przyzwyczailiśmy się już do takiego obrotu spraw. Mam wrażenie, że w polityce mało kto przejmuje się swoim dobrym imieniem. Dlatego nie ma co się bawić w ustanawianie jakichkolwiek zasad honorowych, bo one zostaną wyśmiane i zignorowane.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA