fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Silna polska ekipa w Edynburgu

"Pieśni Leara" fot. Z.Warzynski
IAM
Dwa wyjątkowe projekty przygotowujemy na tegoroczną edycję jednej z największych i najważniejszych kulturalnych imprez Europy, jaka od 67 lat odbywa się latem w Edynburgu - pisze Jacek Marczyński.
Już kilka miesięcy temu na liście „Top Twelve" – najbardziej oczekiwanych wydarzeń tegorocznego festiwalu – znalazł się spektakl, jaki specjalnie dla Edynburga przygotowuje Teatr Pieśń Kozła. Nasz zespół zdobył ogromne uznanie, prezentując tam w 2012 roku w prestiżowym programie Fringe'u inne swoje przedstawienie „Pieśni Leara".
– Te występy spowodowały rzecz bez precedensu – opowiada Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła. – Fringe postanowił współfinansować nasz nowy projekt. Tak zaczął powstawać spektakl „Return to the Voice" oparty na tradycyjnych pieśniach szkockich.
Prace nad widowiskiem zostały poprzedzone licznymi poszukiwaniami w szkockich archiwach. Grzegorz Bral postanowił sięgnąć do muzyki nieskażonej późniejszymi przetworzeniami, opierającej się na archaicznych skalach i posługującej się archaicznym dziś językiem gaelickim. Do współpracy zaprosił Annę–Marię Jopek, a także kompozytorów Macieja Rychłego i Jean-Claude Acquaviva (z którymi pracował przy „Pieśniach Leara"). Premiera „Return to the Voice" odbędzie się w Edynburgu 6 sierpnia, pokazy zaplanowano do 25 sierpnia. Spektakl o dawnej szkockiej kulturze nabiera szczególnego znaczenia, bo przecież we wrześniu odbędzie się referendum, które ma zadecydować o ewentualnej niepodległości Szkocji.
Natomiast 17 sierpnia w Edynburgu wystąpi I,Culture Orchestra. Tę orkiestrę powołał do życia cztery lata temu Instytut Adama Mickiewicza. Tworzą ją wyłaniani drogą przesłuchań młodzi muzycy z Polski, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu.
– Zaproszenie I,Culture Orchestra na ten prestiżowy festiwal traktujemy jak ogromne wyróżnienie – mówi Ewa Bogusz-Moore z Instytutu Adama Mickiewicza. I podkreśla, że o ile Polacy mają okazję sprawdzenia swych umiejętności w rożnych europejskich orkiestrach młodzieżowych, to dla muzyków z pozostałych krajów I,Culture Orchestra jest jedyną taką szansą. O 111 miejsc ubiegało się w tym roku ponad 600 kandydatów.
Dyrektor festiwalu w Edynburgu Jonathan Mills uważa, że występ I,Culture Orchestra ma znaczenie szczególne. – Z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej – mówi – tegorocznym tematem przewodnim są dla nas związki między kulturą a konfliktami. Mottem zaś stwierdzenie, że okoliczności polityczne mogą się zmieniać, ale ludzka wolność musi pozostać wartością niezmienną. O tym przypomni koncert I,Culture Orchestra.
Muzycy z siedmiu krajów zaprezentują się pod batutą cenionego w Wielkiej Brytanii młodego ukraińskiego dyrygenta Kirilla Karabitsa i w utworach Polaka Andrzeja Panufnika i Rosjanina Dymitra Szostakowicza. Będą to: polska „Sinfonia Elegiaca" o antywojennej wymowie oraz VIII Symfonia „Leningradzka", którą Szostakowicz zaczął pisać w 1941 roku w oblężonym przez hitlerowców Leningradzie.
Aktywność naszych artystów w Edynburgu wzrosła wraz z premierą „Króla Rogera" Karola Szymanowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego w 2007 roku. Od tego momentu we współorganizację polskich projektów na tym festiwalu włączył się Instytut Adama Mickiewicza.
Jacek Marczyński
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA