fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spadki i darowizny

Wypłata zachowku nie obniży PIT od sprzedaży odziedziczonego domu

www.sxc.hu
Kwota, którą spadkobierca przeznaczył na wypłatę zachowku nie ma wpływu na wysokość podatku z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości – wynika z indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.
Pewien mężczyzna, który orzeczeniem sądu został powołany do dziedziczenia całego majątku po zmarłej matce sprzedał otrzymany w spadku dom za 200 tys. zł. Za otrzymane z tej transakcji pieniądze kupił mieszkanie, za które zapłacił 159 tys. zł Jednocześnie zgodnie z prawem spadkowym przelał na konto swojej siostry 50 tys. zł w ramach należnego jej zachowku.
Mężczyzna zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach o wydanie interpretacji, w której pytał, czy kwota przekazanego przelewem bankowym zachowku stanowi koszt do odliczenia od sumy do opodatkowania?
Organ podatkowy w interpretacji z 20 maja 2014 r. (nr IBPBII/2/415-179/14/NG) przypomniał podatnikowi, iż konieczność zapłaty zachowku stanowi jego osobiste zobowiązanie względem osoby pominiętej w testamencie, nie stanowi natomiast kosztu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, gdyż nie mieści się w katalogu kosztów uzyskania przychodu zawartym w art. 22 ust. 6d ustawy o PIT. Katalog ten precyzyjnie wskazuje, jakie wydatki zbywający może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku.
Co mówią przepisy
Każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o PIT stanowi źródło przychodów, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.
Jednak kosztem uzyskania przychodu przy sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku mogą być wyłącznie:
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyjaśnił, iż brak jest podstaw prawnych, aby wartość zapłaconego przez spadkobiercę zachowku zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości czy też do kosztów odpłatnego zbycia nieruchomości i tym samym obniżyć kwotę podatku dochodowego ze sprzedaży nieruchomości. - Oznacza to, że kwota, którą spadkobierca przeznaczył na wypłatę zachowku nie ma wpływu na wysokość podatku z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości – podsumował organ podatkowy.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA