fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Szefowie policji skarbowej chronią przed podatkami

Flickr
Piotr Kowalczuk
Mafijna struktura skarbówki wymuszała na biznesmenach haracze za zwolnienie ?od podatków.
We Włoszech korupcja sięgnęła szczytu. Szefowie policji skarbowej pomagali biznesmenom w oszustwach podatkowych. Szajka korzystała z metod stosowanych przez mafię. Skandal i kompromitacja są ogromne.
Za kratkami wylądował pułkownik policji skarbowej Fabio Mendella. Co więcej, przeprowadzono rewizję w domu i biurze wiceszefa tej służby gen. Vito Bardiego. Prokuratura zapowiada postawienie zarzutów. Zamieszany w aferę jest również poprzednik Bardiego na tym stanowisku, emerytowany obecnie gen. Emilio Spaziante, który od tygodnia znajduje się w areszcie w związku z innym śledztwem dotyczącym wielomilionowych przekrętów przy budowie systemu tam mających uchronić Wenecję przed zatopieniem (MOSE). Chodzi więc o najwyższych rangą oficerów policji, którzy zamiast chronić państwo przed aferzystami i oszustami podatkowymi dla prywatnych korzyści, naraziło je na ogromne straty.
Aresztowania i przeszukania są efektem śledztwa prowadzonego od listopada ubiegłego roku, kiedy to skonfrontowany z dowodami megaoszustw podatkowych Giovanni Pizzicato z Neapolu zdecydował się na współpracę z policją. Wraz z bratem byli  właścicielami firm branży metalowej, lokali nocnych w Neapolu. Prowadzili interesy i inwestowali we Włoszech, na Litwie i w Bułgarii.
W 2005 r. zgłosił się do nich przez wspólnych znajomych znany w kołach neapolitańskiego biznesu doradca podatkowy, proponując ochronę przed podatkami. Bracia przystali i wówczas doradca przedstawił im majora, a dziś pułkownika, Mendellę z policji skarbowej w Neapolu, który obiecywał ukręcić łeb każdej kontroli i każdemu śledztwu, a jak trzeba w każdej chwili wystawić zaświadczenie nienagannej konduity fiskalnej, bardzo potrzebne przy realizacji zamówień publicznych. Za 15 tys. euro miesięcznie. Bracia zrozumieli, że jeśli nie przystaną na propozycję, mogą się spodziewać drobiazgowej kontroli. W rezultacie nieobłożony podatkami biznes braci Pizzicato rozwijał się bardzo dynamicznie. Tak dynamicznie, że po pewnym czasie mjr Mendella podwyższył stawkę za parasol ochronny do 20 tys. euro miesięcznie, a potem do 30 tys.
Dwa lata temu Mendella dostał awans i przeniesiono go do Rzymu. Zaproponował braciom, by przynajmniej część swych interesów przenieśli do Rzymu, gdzie mógłby nadal pilotować ich biznes. Tak też się stało, a po kilku miesiącach płk Mendella zażądał jednorazowo 150 tys. euro, tłumacząc, że aby zdobyć potrzebne braciom dokumenty, nie narażając ich biznesu na kontrolę skarbową, musi przekupić  dwóch generałów. Bracia zapłacili i kontroli uniknęli, ale przenosiny biznesu z Neapolu do Rzymu wzbudziły podejrzenia śledczych, którzy wpadli na trop afery. Jak szacuje Pizzicato, przekazał Mendelli w formie łapówek co najmniej milion euro. Śledczy twierdzą, że spora ich część wylądowała w kieszeni obu generałów, na co obiecują przedstawić dowody.
Prokuratura opublikowała te szczegóły, by podkreślić bezprecedensowy charakter afery, bo o ile próby skorumpowania policji skarbowej zdarzają się stosunkowo często, o tyle nigdy przedtem włoscy śledczy nie mieli do czynienia z sytuacją, w której oficerowie policji skarbowej, i to tak wysokiej rangi, oferują, a raczej wymuszają na biznesmenach swoje usługi zupełnie jak mafia ochronę w zamian za haracz. Śledczy są przekonani, że bracia Pizzicato to jedni z wielu klientów szajki w mundurach.
Mendella był w znakomitych stosunkach z biznesową śmietanką Neapolu (a ta z kamorrą), która fundowała mu luksusowe wakacje z użytkowaniem jachtu włącznie. Włoscy komentatorzy załamują ręce i pytają komu ufać, skoro generał policji kradnie. Przypominają, że to kolejny po MOSE i Expo 2015 wielki skandal korupcyjny na przestrzeni zaledwie kilku tygodni. Jak szacuje włoski think tank Eurispes, Włosi wydają na korupcję 60 mld euro rocznie. Tysiąc na głowę mieszkańca.
—Piotr Kowalczuk z Rzymu
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA