fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PIT i CIT: podatek od środków transportowych

Firmy wykorzystujące w działalności auta ciężarowe powinny składać deklaracje ?i uiszczać podatek od środków transportowych. ?Obowiązek ten dotyczy pojazdów ?o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. ?Zapłaconą daninę mogą zaliczyć ?do kosztów uzyskania przychodów.
Przedsiębiorcy wykorzystujący w ramach prowadzonej działalności gospodarczej samochody ciężarowe czasem zapominają o konieczności zgłoszenia takiego pojazdu oraz zapłaty podatku od środków transportowych. Efektem takiego zaniedbania mogą być konsekwencje karnoskarbowe, a także konieczność uregulowania zaległego podatku, co gorsza – wraz z odsetkami. Nie chodzi tutaj jednak o klasyfikowane jako „ciężarówki" tzw. samochody ?z kratką. Zgodnie z ustawą ?o podatkach i opłatach lokalnych, podatkiem od środków transportowych objęte zostały bowiem samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także ciągniki siodłowe i balastowe, przyczepy i naczepy oraz autobusy szczegółowo wymienione w art. 8 tej ustawy. Tym samym opodatkowaniu nie podlegają np. samochody dostawcze lub typu van, jeżeli ich dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Jeżeli przekracza tę wartość, to przedsiębiorca musi pamiętać o ciążących na nim obowią...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA