fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Pijani kierowcy: surowsze kary

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Kierowcy, który przekroczy prędkość o 50 km/h, drogówka zabierze prawo jazdy od ręki.
Rząd przyjął wczoraj projekt zmian w kodeksie karnym. Zaostrzył w nim przepisy dla pijanych kierowców. Dzięki temu surowiej będą karani też drogowi piraci. Zmiany przygotowano po serii tragicznych wypadków.
Jeśli kierowca przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h i więcej, straci prawo jazdy na trzy miesiące. Za jazdę w tym czasie bez dokumentu kara zostanie przedłużona o pół roku. Do zatrzymania prawa jazdy nie będzie już potrzebny sąd, wystarczy policja i starosta.
Identyczna kara ma grozić tym, którzy będą przewozić w samochodach większą liczbę osób niż dozwolona w dowodzie rejestracyjnym.
Nietrzeźwi sprawcy wypadków drogowych dostaną też po kieszeni. Nowela wprowadza obowiązek orzekania przez sąd świadczenia pieniężnego w minimalnej kwocie 5 tys. zł (wobec skazanego po raz pierwszy) lub 10 tys. zł (w stosunku do recydywistów), a wobec sprawców przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnionych w stanie nietrzeźwości nawiązki w wysokości co najmniej 10 tys. zł. Nawiązka powinna zostać orzeczona na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej lub, w razie spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości, na rzecz pokrzywdzonego lub osoby najbliższej.
W wypadku osób skazanych za jazdę po pijanemu, które odzyskały prawo jazdy, projekt przewiduje wprowadzenie obowiązku zamontowania w samochodzie na trzy lata blokady alkoholowej (tzw. alcolock). Urządzenie to uniemożliwi uruchomienie pojazdu, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekroczy 0,1 mg alkoholu w 1 dm sześc.
Zmiany czekają także niedoświadczonych kierowców – jeżdżących nie dłużej niż dwa lata. Niższy (dziś to 20 zamiast 24 pkt) dozwolony limit punktów karnych to za mało – uznali autorzy projektu. Proponują dwuletni okres próbny. Jeśli w tym czasie kierowca popełni trzy wykroczenia drogowe albo jedno przestępstwo, straci prawo jazdy i w rezultacie czeka go nowy kurs oraz egzamin.
etap legislacyjny: trafi do Sejmu
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA