fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnicy

Rolnikom spadek dochodów zrekompensuje państwo

www.sxc.hu
Rolnicy otrzymają część zapłaty za dostarczone towary w razie bankructwa firmy skupującej produkty rolne.
Choroby zwierząt i roślin, zjawiska atmosferyczne oraz gwałtowne spadki cen produktów rolnych nie będą już zagrażać rolnikom.
Jeśli dochody w gospodarstwach rolnych spadną więcej niż o 30 proc. w porównaniu ze średnim rocznym dochodem z ostatnich trzech lat, właściciele dostaną rekompensatę z Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Rolnicy będą też zabezpieczeni na wypadek bankructwa firmy, która skupuje od nich produkty rolne.
Zainteresowany nie dostanie zwrotu całych utraconych wpływów, ale jedynie 70 proc. obniżki dochodu lub 70 proc. należności netto za sprzedane produkty rolne.
Takie zmiany przewidują założenia do projektu ustawy o utworzeniu Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych.
– Na zmiany czekamy już kilka lat. Podobne rozwiązania funkcjonują w Danii i Holandii. Tam rolnicy nie mają kłopotów z afrykańskim pomorem świń – mówi Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Fundusz ma być finansowany z wpłat podmiotów skupujących produkty rolne. Takie składki mają wynosić 0,2 proc. wartości netto nabywanych produktów rolnych.
– Za działanie funduszu i tak zapłacą rolnicy, bo o wysokość wpłat zostaną obniżone ceny skupu – zauważa Sikora.
Jego przychodami mają być też pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego, zapisy i darowizny oraz odsetki bankowe od gromadzonych środków. Fundusz będzie wyodrębnionym rachunkiem bankowym administrowanym przez Agencję Rynku Rolnego.
etap legislacyjny: konsultacje społeczne
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA