fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Gwiazdy czytają Iwaszkiewicza

Maraton otworzy Andrzej Wajda, czytający swą korespondencję z Iwaszkiewiczem, w którego wcieli się Robert Więckiewicz.
Big Book Festival
Maraton literacki z udziałem sław teatru, kina, muzyki, polityki i mediów już w najbliższą sobotę w czasie Big Book Festival
Maraton literacki „Iwaszkiewicza sprawy osobiste" potrwa sześć godzin, udział w nim weźmie 19 gwiazd polskiego życia artystycznego i publicznego.
W sobotę, 14 czerwca, od godz. 18.00 aż do północy, co pół godziny zmieniać się będą czytający i utwory. Aktorzy, reżyserzy, muzycy, politycy i dziennikarze zaprezentują utwory Jarosława Iwaszkiewicza, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX stulecia. Wszystko to w niezwykłej scenerii pierwszych powojennych schodów ruchomych przy słynnej trasie W-Z w Warszawie.
Maraton otworzy Andrzej Wajda, czytający swą korespondencję z Iwaszkiewiczem, w którego wcieli się Robert Więckiewicz. Później będzie jeszcze ciekawiej. Krystyna Czubówna zinterpretuje słynny „Tatarak", Novika odnajdzie melodykę w poetyckich „Sprawach osobistych". Olga Bołądź i Tymon Tymański wcielą się w małżeństwo Iwaszkiewiczów. Projektantka Joanna Klimas i zawsze dobrze ubrany pisarz Jacek Dehnel przeczytają opowiadanie „Moje ubrania". Były minister finansów Grzegorz Kołodko i znakomita aktorka Katarzyna Gniewkowska przybliżą intymną „Książkę moich wspomnień". Janusz Palikot z dziennikarzem Tomaszem Sekielskim porzucą politykę i ruszą w „Podróże do Polski". Zaś piękna Agnieszka Więdłocha przybliży prywatne zapiski z „Dzienników". Późne wiersze, w których pisarz żegnał się ze światem przeczytają aktorzy młodego pokolenia – Jakub Gierszał i Tomasz Tyndyk. Czułe i zabawne listy pisarza oraz przybranego syna zaprezentuje aktorski duet: Łukasz Simlat i Bartosz Gelner. Grzegorz Damięcki zinterpretuje brawurowy „Wzlot", czyli prozatorski zapis wywodu pijanego przyjaciela. O północy maraton zakończy Mariusz Bonaszewski, aktor Teatru Narodowego. Przeczyta poruszające fragmenty „Dzienników" - Jarosław Iwaszkiewicz opisuje w nich miłość do młodego, pięknego mężczyzny.
Oprócz wykonań na żywo, podczas maratonu słychać też będzie samego Iwaszkiewicza – jego głos zabrzmi dzięki prezentacji archiwalnych nagrań oraz kronik filmowych.
Maraton jest jednym z  50 wydarzeń Big Book Festival, który odbywa się w kilkunastu miejscach Warszawy 14 i 15 czerwca. Wszystkie atrakcje są otwarte dla publiczności. Pełny program festiwalu: www.bigbookfestival.pl.
Pierwszy festiwalowy maraton literacki odbył się przed rokiem na Dworcu Centralnym. Dzieła Sławomira Mrożka interpretowali m.in.: Dorota Masłowska, Ryszard Kalisz, Magdalena Cielecka, Jarosław Kuźniar, Piotr Adamczyk, prof. Witold Orłowski i Bogusław Linda. Wydarzenie przyciągnęło dwa tysiące widzów.
IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE. MARATON LITERACKI – PROGRAM
Sobota, 14 czerwca, od godz. 18.00 do północy Schody ruchome nad Trasą W-Z, Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa
PROLOG: wiersz czyta Jarosław Iwaszkiewicz
18.00-18.30 „Listy. Jarosław Iwaszkiewicz – Andrzej Wajda" czytają Robert Więckiewicz i Andrzej Wajda
18.30-19.00 „Podróże do Polski" czytają Janusz Palikot i Tomasz Sekielski
19.00-19.30 „Książka moich wspomnień" czytają Katarzyna Gniewkowska i Grzegorz Kołodko
19.30-20.00 „Sprawy osobiste" i inne wiersze rozproszone czyta Novika
20.00-20.30 „Dzienniki". Tom I (1911-1955), Tom III (1964-1980) czyta Agnieszka Więdłocha
20.30-21.00 „Tatarak" czyta Krystyna Czubówna
21.00-21.30 „Moje ubrania" czytają Joanna Klimas i Jacek Dehnel
21.30-22.00„Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. Listy 1922-1926" czytają Olga Bołądź i Tymon Tymański
22.00-22.30 „Wzlot" czyta Grzegorz Damięcki
22.30-23.00 Wiersze ze zbiorów „Mapa pogody" i „Muzyka wieczorem" czytają Jakub Gierszał i Tomasz Tyndyk
23.00-23.30 „Jarosław Iwaszkiewicz, Wiesław Kępiński. Korespondencja z lat 1948-1980" czytają Łukasz Simlat i Bartosz Gelner
23.30-00.00 „Dzienniki". Tom II czyta Mariusz Bonaszewski
EPILOG: wiersz czyta Jarosław Iwaszkiewicz
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA